Hayvan refahı için Akıllı sistemler geliyor;


Gıda Teknoloji Enstitüsü (ift) haberine göre McDonald’s FFAR, hayvan refahı teknolojisi araştırma girişimini başlattı

Hayvan refahını değerlendirmek için mevcut yöntemler, insan gözlemine ve öznel puanlamaya dayanmaktadır.

Gıda ve Tarım Araştırmaları Vakfı (FFAR) Hayvanların gelişimlerini nicel yöntemlerle izleyebilmek için 4 milyon dolarlık bir araştırma bütçesi ayırdı. McDonalds’ın ise ilk iş ortağı olduğunu duyurdu.

Broyler (Broiler=kasaplık piliç) üretiminde McDonalds’ın tedarikçileri takip edilecek ve tedarikçilerin bu üretim programına dahil olmaları desteklenecek.

Tedarikçilerde hayvan refahı; yürüme kabiliyeti ve davranışları incelenerek nicel değerlere kavuşturulacak. Bu nicel değerlerin analizi ile oluşan Akıllı- Broyler sistemi aynı zamanda üretici verimliliğini ve karlılığını da arttıracağı düşünülmekte.

Bu girişim sırasında geliştirilen Sensörler, İzleme, Analiz ve Raporlama Teknolojileri, McDonald’s tedarikçilerinin ticari broyler tesislerinde test edilecek ve geniş çapta benimsemelerini teşvik edilecek.

ABD kapsamlı hibe programı hakkında haberin detaylarına ulaşmak için buraya tıklayın.

Bu teknoloji aslında 2019’un gıda teknolojisi ve mühendisliğinin trendleri arasında gösteriliyordu. Tedarikçiden tüketiciye giden yolda; izlenebilirlik kavramına yeni bir soluk geliyor.

Ülkemizde de bu tür projeler geliştirilmesi durumunda T.C Tarım ve Orman Bakanlığı ve Tübitak gibi kurumlardan gerekli şartların sağlanması durumunda hibe desteği alınabiliyor.