Hayvansal Gıdalar için Özel Hijyen Yönetmeliği ÖZET-1: Gıda İşletmecisinin Sorumlulukları


2.BÖLÜM GIDA İŞLETMECİSİNİN SORUMLULUKLARI
Gıda işletmecisi hayvansal gıdanın yüzeyindeki bulaşmayı önlemek için sadece içilebilir su veya gıda hijyen yönetmeliğinde kullanımına izin verilen su kullanabilir. Bunun dışında temizleme amaçlı ruhsatlandırılmış izin verilmiş maddeler kullanabilir.

Hayvansal dondurulmuş gıdalar için üretim tarihi olarak
– Karkas (tüm,yarım,çeyrek farketmeksizin) :kesim tarihi
– Yaban av hayvanları için: avlanma tarihi
– Balıkçılık ürünleri için: hasat/avlanma tarihi
– Diğer hayvansal gıdalar için işleme,parçalama, kıyma hazırlama tarihi

İşletmeci dondurulmuş hayvansal gıdayı mevzuata göre etiketlemeli üretim ve dondurma tarihi bilgilerini beyan etmelidir.

Birden fazla üretim/dondurma tarihi içeren gıda karıştırılacaksa en eski tarihli olan kıstas alınır.
Kayıt ve onayı olmayan işletme faaliyet gösteremez. Faaliyet alanı onay kapsamındaki işletme şartlı veya tam onayı olmadan faaliyet gösteremez.

Birincil üretim yapanlar (doğadan ürünü direkt elde edenler), nakliyeciler, sıcaklık kontrollü depolama şartı olmayan ürünleri depolayanlar ve perakendeciler ; onay kapsamında değildirler.

*ÖNEMLİ* domuz ve tek tırnaklı hayvanlar dışında kalan hayvanlar ile alakalı (parçalama,depo, nakliye,ambalajlama, işleme) işler yapan işetmede domuz ve tek tırnaklı hayvana ilişkin faaliyet yürütülemez
Her iki grup için de işlem yapan bir işletmeci; her iki tür için de ayrı ayrı işletme kurar ve ayrı ayrı onay belgesi ile kayıt altına aldırır.

Domuzların deri/post/kemiklerinden elde edilen jelatin ve kolajen üretimi sadece domuzlara mahsus onaylı işletmede yapılır.
(Domuzun kontaminasyon hızı hayvanın beslenme alışkanlıklarından dolayı diğer canlılara göre kat be kat fazladır. Bu yüzden diğer hayvansal gıda temini için kullanılan hayvanlardan ayrı tutulması gerekir.)