Kızartılmış Gıda Erken Ölüm Riski Mi?

Düzenli olarak kızartılmış yemek , menopoz sonrası kadınlar arasında, yüksek ölüm riski ile bağlantılı olduğu düşünülüyor.

ScienceDaily’nin haberine göre Kuzey Amerika’da tip -2 diyabetin artmasında en önemli nedenlerden biri fast food kaynaklı tüketim olduğu söyleniyor.
Menopoz sonrası günde en az bir kere kızartma beslenen kadınların erken ölüm riski, bu tip beslenmeyenlere göre %8 daha fazla olduğu söyleniyor. Gende en az bir kez kızarmış tavuk yenmesi durumunda ise bu oran % 13’e çıkıyor. Kalp kaynaklı hastalık riski ise %12… Kızarmış Balık veya kabuklu deniz mahsülü tüketiminde ise herhangi bir sebepten ölüm riski %7 artarken, kalp kaynaklı ölüm riski %13 artıyor.

Yaşlılar, Çocuklar ve özellikle Hamile bayanlar; gıda alımında riskli gruplardır.
Hamilelik dönemlerinde ve çocuklarda beslenmeye oldukça dikkat edilirken yaşlılık döneminde ne yazık ki dikkat etmiyoruz. Kızartılmış tavuk sadece üzerinde araştırma yapılmış ve riskleri sonuçlandırılmış olarak karşımıza çıkabilir. Yaşlılık dönemlerinde ve özellikle kadınlarda menopoz dönemlerinde yiyecek ve içeceklere dikkat etmek, sevdiklerinizle geçireceğiniz süreleri arttıracaktır.

Sevgiyle ve güvenli gıda ile kalın…
Kaynak: ScienceDaily/ Yangbo Sun, Buyun Liu, Linda G Snetselaar, Jennifer G Robinson, Robert B Wallace, Lindsay L Peterson, Wei Bao. Kızarmış gıda tüketiminin tüm nedenlerle, kardiyovasküler ve kanser ölümleriyle ilişkisi: prospektif kohort çalışması . BMJ , 2019; k5420 DOI: 10.1136 / bmj.k5420