Nişasta Bazlı Şeker Bağırsak Tümörü Sebebi

Özellikle gazlı içeceklerde istenilen tadı kolay yakalamayı sağlayan Yüksek Fruktozlu Mısır Şurubu (YNBŞ) Baylor Tıp Fakültesi’nde fareler üzerinde denendi.

Günlük 12 Ons yani 340 gram yüksek furuktozlu mısır şurubu içeren bir içeceği tüketen insan için fare modellemesi yapıldı ve tüketim değerleri hesaplandı. Bu hesaplamanın sonunda fareye göre mütevazi bir değer tespit edildi.

Bu araştırma obezite araştırmalarından bağımsız tutuldu ve kobaylar da obezite olmayan farelerden seçildi.Zaten şekerli içeceklerin obeziteyi arttırdığı biliniyor ve obezitenin de kolorektal kanser türlerini gibi bir çok kanser riskini arttırdığı biliniyor.

Baylor Tıp Fakültesi’nden Yrd.Doç.Dr. Jihye Yun tarafından geliştirilen modelde erken APC geni silinen farelerde kolon kanserinin ilk evresi oluşturulmuş oldu.
Fareler APC geni silinmiş olanlar ile silinmemiş olanlar olarak iki gruba ayrıldı. Tüm farelerde günlük su ihtiyaçlarını karşılaması için suluklarına yaklaştıklarında su yerine %25 yüksek furuktozlu mısır şuruplu su tükettiler. Günde bir kez de farelere şırınga ile günlük tükettiğimiz meşrubatlara benzetilen bu yüksek furuktozlu mısır şurubundan verildi.
APC geni silinmemiş olan farelerin 1 ay içinde obez oldukları tespit edildi.
APC geni silinmiş modellerde ise obezite yoktu. İşin enteresan tarafı kolon araştırmasında APC geni silinmiş modellerde daha büyük ve daha tehlikeli tümörler tespit edildi.

Yun ve arkadaşları bu araştırmanın insan üzerine modellenmesi için zaman ihtiyaçları olduğunu söylüyor ama son 30 yılda yüksek fruktozlu mısır şurubu içerikli içeceklerin tüketiminin artmasıyla günümüzde 25-30 yaşlarındaki bireylerin kolorektal kanser oranlarında artışın bağlantılı olabileceğini de belirtiyorlar.

Aslında bu noktada yüksek fruktozlu mısır şurubu başlı başına kanser oluşuna etki etmiyor. Yüksek fruktozlu mısır şurubu %45 oranında fruktoz içerirken %55 oranında da glukoz içeriyor. Yani, toz şeker yani sakkaroz gibi pancardan doğal bir şekilde elde edilmiyor, özel bir ekstraksiyon yöntemi ile mısırdan üretiliyor. Bu noktada kanser oluşumuna birebir etki etmiyor aslında bu mısır şurubu. Şöyle ki; kanserli hücreleri besleyen yağ asiti sentezinde glikoz kullanılıyor. Araştırmacıların yorumu ise; Yüksek Fruktozlu Mısır Şurubu bu noktada kanser hücresi üretmiyor; ama bu üretece yakıt olarak kullanılıyor.

Yun ve arkadaşları APC geninin silinmesinin yanı sıra tümör besleyici yağ asitini kontrol eden genin de silinerek tedavi yöntemleri geliştirmeyi deniyorlar. Bizleri de Yüksek Fruktozlu Mısır şurubu ile tatlandırılmış gündelik hayatta sıklıkla karşımıza çıkan; kimi gazlı olan kimi de kolaya kaçmayan içeceklerden tüketimimizi azaltmamızı tavsiye ediyor…

Kaynak: ScienceDaily , Karaoglu,M.,Erzurum,Gıda Mühendisliği Dergisi 33.Sayı