Küflü Gıda tartışması Başladı

Gıda İsrafına Hayır!
Bu kampanyalara biz de destek veriyoruz. Dünya bir taraftan obezite ile savaşırken diğer taraftan yetersiz beslenme ve açlıkla mücadele devam ediyor. Dünya gıda dağılımı bu kadar dengesiz iken gıdayı israf etmek oldukça insanlık dışı bir davranıştır.

İsrafı durdurmak için Gıda Mühendisleri başta olmak üzere bir çok bilim adamı araştırmalar yapmakta. Bir taraftan da devlet kurumları ve sivil toplum kuruluşları çeşitli kampanyalar düzenlemekte.

Tabii bir de madalyonun diğer tarafı var

Bazı tasarruf severler işi biraz abartmış durumdalar. Bu abartı da gıda güvenliğini haliyle tehlikeye sokuyor. İsraf karşıtlığını abartan tasarruf severlerden biri de İngiltere Başbakanı Theresa May; İngilizleriisrafı önlemeye teşvik ederken evinde reçel küflendiğinde, küfü atıp tüketime devam ettiğini söylemiş.
Gerçekten Komik
Brexit konusunda oldukça başarısız politikalar üretiğini biliyorduk ama, yemek konusunda da başarsızı olduğunu The Independent’dan öğrendik.

Peki, Küflü Yiyecekler Yenir mi?
Ülkemizde Kars kaşarı olarak da bilinen sert ve su aktivitesi düşük peynir çeşitlerinde yüzeyin sert yapısından dolayı küflerin ürün içinde ilerlemesi pek mümkün olmuyor.
ABD Tarım Bakanlığı’na göre Parmesan ve Granada Padano gibi sert peynirlerin küflenmesi sonucunda yüzeyin altına derinlemesine mevcut değildir.Aynı durum sert et ürünleri için de geçerli. Sert et ürünleri; sert kurutulmuş et, sert salam, sert kurutulmuş jambon bazen üzerinde küf olabiliyor. Bu konuda yine USDA referansıyla konuşmak gerekirse kalıbın yüzeyinden küfü kazıyıp aldıktan sonra ürünü tüketmek mümkün.

Yalnız bu noktada çok önemli bir husus var. Ette de Peynirde de; küf aldığımız bıçak tekrar ürüne değmeyecek.

Sert olmayan bir peynirde (Beyaz, Labne, Krem, Klasik…) küf görüldüğünde imha edilmelidir. Kesinlikle tüketilmemelidir. Bununla birlikte meyve küfleri de önem arz etmekle birlikte mikotoksinleri vücuda almamız manasına geleceğinden küflüleri tüketilmemelidir.

Çünkü küfler yüzeyde bilindik görüntüsünü oluştururken, ürün içine doğru tıpkı ağaçların köklerini saldığı gibi ilerler ve ürünün neredeyse tamamına işlerler. Bu kökler gözle görülemeyeceğinden; sağlığınız için büyük risk oluşturursunuz.

Bazı peynirler sırf küfleri için üretiliyor; Stilton ve roquefort gibi kuvvetli küflü peynirlerin üretiminde “penicillium roqueforti” kullanılıyor. Ancak bu şimdilik konumuz dışı…

Yeni Zellanda Çevre Kuruluşu – Love Food Hate Waste; “Yiyecekler bal kabağı gibi sertse ve su içeriği düşükse, küf kalıbını en az 1cm keserek gıdanızı güvenli hale getirebilirsiniz.” demektedir.

Küfleri küfte ile beraber yetişen bakterileri de beraberinde getireceğinden, ekmek, kruvasan, kek, öğle yemeğinden kalmış bir et parçası, sebzeler, meyveler, Makarnalar, Özellikle baharat ve kuruyemişler küflenmişlerse tüketilmemelidir.
İsrafı Önleyelim derken Theresa May’in durumuna düşmeyi kim ister ki?