Bir Beyin Jimnastiği “KOŞER: GDO’yu kabul ediyor!”


İsrail’in dini kaşmir otoritesi, GDO içerikli malzemelerin gıdada kullanılmasının, koşer durumunu etkilemeyeceğini belirledi, çünkü GDO’lar sadece “mikroskobik” oranlarda kullanılıyor. Bu belirleme, İsrail ve ABD’deki bazı Yahudi grupları tarafından reddedildi . Ama dinleyen kim?

Çünkü GDO’lu olmasına rağmen Koşer’İn altın listesine girmiş bir çok firma var. En tepki çekeni ise ünlü gaz odalarında kullanılan gazı icat eden firma. Bu Gaz Firması; günümüzde kullanılan bir çok pestisitin de mucidi. Eğer pestisit kalıntılarına bağlı bir kansere maruz kalırsanız; çözümü var hiç korkmayın. Yine aynı firma devreye giriyor ve önce doğaya sonra da sizin bedeninize verdiği zararın önüne geçmeye yelteniyor. Başarı oranı düşük olsa da kanser girdabına girmiş kişilerin en ufak bir kurtuluş umuduna sıkı sıkıya bağlandıkları da malumunuzdur.

Aynı Firma; tarım ilaçları yerine; böcekleri cezbeden ve tarım ürünün tüketmelerini sağlayan geni değiştirebiliyor. Ve dünya gıda standardına yeni bir soluk getirmiş KOŞER bunu kabul ediyor. Üstelik gaz odalarına rağmen.Peki Koşer Nedir?
Kökeninde Musevilerin dinen tüketmesinde sakınca olmayan gıdaları araştırmak yatan koşer inanışına göre; et ve süt aynı öğünde tüketilmez ve domuz, kabuklu deniz ürünleri ile yüzgeçsiz ve pulsuz balıklar yenmez. İnek, koyun, keçi gibi geviş getiren hayvanların etleri ile yüzgeçli ve pullu balıklar yenebilir. Et haham rutbesini taşıyan kasaplarca hazırlanmalı, suda bekletilerek, tuzlanarak ve yıkanarak temizlenmelidir.

Garip bir ikileme Doğru!
Tüketilecek gıdaya bu denli özen gösteren koşer; GDO için; mikroskobik boyutlarda olmasından dolayı sakınca bulmuyor. Aynı zamanda lezzet arttırıcı MSG (monosodyum glutamat) için de tüketimine bir kısıtlama getirmiyor.
MSG; namı diğer “Çin Tuzu” protein yapısında olduğu için etkileri uzun süre araştırma konusu oldu. Obeziteye neden olduğu anlaşıldı ve bir migren sebebi olduğu da son zamanlarda bulundu. MSG Migreni de denen ağrı bütünü genellikle gözlerin arkasında ve başın üzerinde büyük bir baskı oluşturur (burada ciddi dehidrasyona yol açar).

Bir çok Avrupa Ülkesinde olduğu gibi ülkemizde de Gıda Katkı Maddeleri Yönetmeliği gereğince kısıtlanmış bir kullanıma tabiidir. Amerika’ya hakim olan fast food kültüründe bol miktarda kullanılan MSG ülkemizde et ürünleri, bitki adı ile anılan yağlar gibi bir çok ürünle bir arada bulunması yasaklanmıştır.
Unutulmamalı; “MSG” aynı migren etkiye sebep olacak kuzenlere de sahiptir. Hidrolize edilmiş soya proteini, soya izolatları ve ayrıştırılmış maya ekstraktına dikkat etmekte fayda var!

Daha da korkutucu olan şey ise MSG’nin kilo alımı, beyin hasarı, karaciğer iltihabı ve karaciğer kanserine neden olan bir kimyasal iken genetiği değiştirilmiş bir formül ile elde edilen bir kimyasal olmasıdır.

Yani anlayacağınız; Mısırda kölelikten kaçan antik Yahudilerin anıldığı Hamursuz (Fısıh) bayramında festivallere katılacak olursanız; GDO’lu ve MSG’li yiyecekler tüketebilirsiniz.

Helal ile Koşer Arasında Farklar?
Yeri gelmişken, Tüketicilerimiz ve Meslektaşlarımız Merak edebilirler. Museviler ile Müslümanlar tüketilecek gıdaya dini açıdan bakıyorlar. Sadece İslam ülkelerinde değil, HELAL sertifikası bir çok Avrupa ülkesi tarafından da kullanılmakta. Farklara gelince;
a. Tavşan, kabuklu deniz ürünleri, yaban tavukları, yaban kaz ve ördekleri İslam’a göre helal hayvanlardır. Kaşruta göre bu hayvanlar yasaktır.
b. İslam’a göre sarhoşluk veren şarap, likör vd. tüm içkiler, alkol ve uyuşturucular haram iken, Kaşrut ise şarapları Koşer olarak kabul eder. Bu sebeple koşer sembolü taşıyan her gıda Helal olmayabilir.
c. Kaynağına bakılmaksızın jelatin koşer kabul edilir. İslama göre ise, jelatin domuz gibi hayvanlardan üretilmişse haramdır. Bu sebeple koşer damgalı yoğurt, krema (marshmallow) helal olmayabilir.
d. Kaynağına bakılmaksızın tüm hayvanlardan üretilen enzim ve mayalar sekresyon olarak düşünülerek (pirsah b’almah) koşer kabul edilir. Böyle olunca tüm peynirler de koşer olur. Halbuki Müslümanlar peynir mayasının kökenine bakmak durumundadırlar. Maya (veya enzim) domuz gibi haram hayvanlardan veya İslami usule göre kesilmemiş hayvanlardan türetiliyorsa haram kabul edilir.
e. Musevilikte süt ve et ürünleri aynı anda yenmez. Keza, bu gıdaları hazırlamada kullanılan tabak çanak ve aletler ayrı muhafaza edilip birbirlerine karıştırılmazlar. İslam’da böyle bir ayrım yoktur.

BRC, İso2200 (HACCP) sistemlerine sahip bir üretim yerinden üretilen herhangi bir ürünü KOŞER uygunluğunu göstermeden Yahudilere pazarlayamazsınız. KOŞER kendi içinde güzel bir sistem gibi görünse de güvenli gıdaya ulaşılan yolda iyi bir beyin jimnastiğine ihtiyaç duymaktadır.Kaynakça:
-Food.News
-NaturalNews.com
-OK.org
-Loc.gov/law
-TruthWiki.org
-HealthFreedom.news
-NaturalNews.com
-Gimdes.Org
-gidabilgi.com