16 Dakika az uyumak işinizi kaybettirebilir: İyi bir uyku için Hangi Gıdaları Tüketmeli

Sleep Health dergisinde yayınlanan araştırma raporuna göre, birkaç dakika bile uykusunu kaçıran kişilerin ertesi gün kötü karar verme ve işinden olma ihtimalleri daha yüksek. Üniversitede Yaşlanma Çalışmaları Okulu’ndan yardımcı doçent olan Soomi Lee, “Bu çalışmadan elde edilen bulgular, iş yerlerinin çalışanlarının uyumasını sağlamak için neden daha fazla çaba göstermeleri gerektiğine dair ampirik kanıtlar sunmaktadır” demektedir.

Lee ve meslektaşları bir BT firmasının 130 sağlıklı çalışanını ve bir okula giden çocuğu inceledi. Katılımcılar normal uyku sürelerinden 16 dakika daha az uyuduklarında ya da düzensiz uyuduklarında, ertesi gün daha bilişsel sorunlar yaşadılar. Denek çalışanlar; iş dengesi üzerine endişelenmeye başladıkça erken saatlerde yatağa girmeyi ve erken uyanmayı tercih ettikleri gözlemlendi.

Göreve odaklanan kişilerin işyerlerinde daha iyi performans gösterdiklerine de deyinen Lee, uyku kaybının, özellikle çalışan performansına dayalı iş günlerinde daha belirgin bir şekilde kişileri etkilediğinden de bahsetmekte.
Deneyde, denekler çeşitli stres yönetim testlerine tabii tutulduklarında, uyku doygunluğuna ters orantılı olarak performanslarında ciddi düşüşler meydana geldi.

Vücudumuz biz gıda mühendislerine göre biyomekanik bir sistemdir. Aslında en sağlıklısı vcudumuzun bize verdiği tepkileri zamanında dinlemek tabii ki. Susadığımızda su içmek, acıktığımızda yemek yemek, bu biyomekanik sistemin en sağlıklı işleyişidir. Uyku da sistemimizin dinlence zamanıdır ki uykumuz geldiğinde uyumak, sistemi en iyi şekilde koruyacaktır.
Bunların yanı sıra uykunuzda size yardımcı olabilecek bazı gıdaları, gıda profesyonelleri olarak ancak tavsiye edebiliriz. Madem Öyle;
Uykunuzda size yardım edecek yiyecekler

1. Sıcak Süt
Hindistan’ın alt kıtasında ortaya çıkan antik bir sağlık sistemi olan Ayurveda’ya göre, bir bardak ılık süt içmek, sağlıklı bir uykuya yardımcı olur. Tek yapmanız gereken bir bardak ılık süt, bir karanfil ve doğranmış sarımsak karıştırmak. Yatmadan önce için, ağır değil, güzel ve sizi dinlendirecek bir uykuya merhaba diyin.

2. Kiraz ve Vişne
Gülgiller familyasından olan bu nefis meyveleri yemeniz için size başka sebep daha. Uykuyu desteklediği bilinen melatonin içerirler. İyi uyumak için günde 10’dan fazla vişne veya kiraz yiyebilirsiniz. Sapından veya çekirdeğinden medet ummaya pek gerek yok anlayacağınız.

3. Papatya Çayı
Gün içinde vazgeçemediğimiz çay yatmadan önce tüketildiğinde uykunuza olumsuz etki edebilir. Ama iş patatya çauına gelince durun lütfen; Papatya çayı, beyninizi sakinleştirmeye ve daha fazla uyumanıza yardımcı olur.Çünkü, sinirler üzerinde yatıştırıcı bir etkiye sahiptir.

Kaynak: Food.Ntvd