Gıda Kaybı ve Etiket Okuma Araştırması Sonuçları Açıklandı

Gıda Güvenliği Derneği tarafından Nielsen Araştırma Şirketi’ne yaptırılan ve 26 şehirde 18-65 yaş arası bin 545 kişi ile görüşerek gerçekleştirilen “Gıda Kaybı ve Etiket Okuma Araştırması” yayınlandı.

Gıda Güvenliği Derneği’nin “Gıda Kaybı ve Etiket Okuma Araştırması”na göre hanelerde en fazla atığa dönüşen gıda ürünleri yüzde 42 ile sebze ve meyve, yüzde 41 ile süt ve süt ürünleri olarak görülüyor. Ekmek konusunda ise tüketicilerin göstermiş olduğu toplumsal duyarlılık nedeni ile tüketicilerin yüzde 87’si bayatlayan ekmekleri atmak yerine değerlendirmeye çalışıyor.

Araştırmada edinilen bulgulara göre, tüketiciler Son Tüketim Tarihi (STT) ve Tavsiye Edilen Tüketim Tarihi (TETT) arasındaki farkı çok net bilmiyor.

Tüketicilerin yüzde 86’sının Son Tüketim Tarihinin (STT) ne anlama geldiğinin biliyor ama Tavsiye Edilen Tüketim Tarihi’ni (TETT) bilenlerin oranı sadece %26. Çünkü,tüketicilerin yüzde 62’sinin gıda etiketlerindeki tarih bilgilerini anlaşılır bulmadığını belirtiyor.

Tarih bilgisinin anlaşılır olmasının önündeki en büyük engel olarak yüzde 55 ile “paketin üzerindeki rakamların okunaklı olmaması veya iç içe geçmesi” öne çıkarken, araştırmaya katılanların yüzde 42’sinin bilgilerin paket üzerinde kolay bulunamamasını, yüzde 42’sinin rakamların silik olmasını ve yüzde 38’inin de pakette birden fazla tarihin yer almasını kafa karıştırıcı bulduğu belirtiliyor.

Tüketicilerin paket üzerinde bilgilerini en çok okuduğu gıdaların ise yüzde 83 ile süt ve süt ürünleri, yüzde 64 et ve et ürünleri ve yüzde 55 ile dondurulmuş ürünler olduğu vurgulandı.

Plansız Alışveriş Oranı %41
Tat, koku ve görünüşüne bakılarak herhangi bir sorun tespit edilmediği takdirde, Tavsiye Edilen Tüketim Tarihi geçen gıdaları tüketmek sağlık açısından riskli olmasa da tüketicilerin yüzde 72’si evlerinde Tavsiye Edilen Tüketim Tarihi (TETT) geçmiş gıda ürünü gördüklerinde bu gıdaları çöpe attığını ifade ediyor.
ALışveriş sıklıklarına gelince; hanelerin yarısı haftada iki kez alışverişe çıkarken, toplamda ortalama 2.4 olarak seyrediyor. Ancak “alışverişe çıkmadan önce alışveriş listesi yapar mısınız?” sorusuna %59 oranında olumlu yanıt gelmesine karşın; %63 oranında listenin dışına çıkıldığı belirtildi. Hiç alışveriş listesi yapmayanların oranı da %41.

Gıda israfında başı meyve ve sebzeler çekiyor!

Araştırma sonuçlarında gıda ürünlerinde büyük bir israfın olduğunu tespit edildi. EN çok da %41 oranında meyve ve sebzelerin çöpe atıldığı vurgulandı. Hemen akabinde de yüzde 41 ile süt ve süt ürünleri yer alıyor.

Gıdayı çöpe atarken pek sorun olmuyor ama gıda ambalajlarının çoğu çöpe atılmıyor. Genellikle cam ve toprak kaseleri evde değerlendirirken plastik ambalajları ise çöpe atıyor. Ancak geri dönüştürülebilir atıklar için tüketicilerin sadece yüzde 33’ü geri dönüşüm noktalarını kullanıyor.

Ekmekte kaybın önüne geçmek adına toplumsal duyarlılığın başladığını ve genellikle bayat ekmeklerin bir şekilde evde yeniden değerlendirildiğini vurgulayan araştırmada, evde konserve yapma alışkanlığının da %30 seviyelerinde olduğu belirtiliyor.

İsrafa Birlikte Dur diyeceğiz!
Araştırmada, marketlerde oluşan gıda kaybını azaltabilecek çözümler üzerinde de duruluyor. Çünkü henüz tüketicelere ulaşmadan pazarlama tekniklerinden ve albeni kaygılarından dolayı marketlerde imha oranları her geçen gün artıyor.

Bu doğrultuda, tüketicilere, gıda kaybını önlemeye yönelik hangi ürünlerin ayrı bir reyonda ve daha uygun fiyata satılabileceği sorulduğunda yüzde 57 ile şekli bozuk ama tüketilebilir taze meyve ve sebzelerin öne çıktığı açıklanıyor. Bunu yüzde 40 ile son tüketim tarihi yaklaşmış ürünler takip ediyor.

Ayrıca, her 5 kişiden 1’inin yemekte kullanılacak tüm malzemelerin temizlenmiş olarak düşük gramajda veya tek öğünlük porsiyonlarda satılmasına sıcak baktığını belirtiyor.Gıda Güvenliği Derneği’nden yapılan açıklamada, gıda israfının önüne geçmek tüketicilere 10 maddelik bir yol haritası sunuldu. Buna göre, israfın önüne geçmek adına şu tavsiyelerde bulunuluyor;

1. Alışverişe çıkmadan önce bir alışveriş listesi yapın.
2. Listenize bağlı kalın ve ihtiyacınız kadar alın.
3. Raf ömrü kısa olan gıdaları, belirlenen zaman içinde tüketmeyecekseniz almayın.
4. Alışveriş yaparken; et, kanatlı ve balık grubunu en son alın.
5. Buzluğa koyacağınız eti kullanacağınız büyüklüklerde paketleyip dondurun ve artan gıdaları nasıl donduracağınızı öğrenin.
6. Buzdolabınızın sıcaklığını ve buzlanmasını sık sık kontrol edin.
7. Buzdolabınızı sürekli düzenleyerek, uzun süredir bekleyen gıdaları tüketmek için öne alın.
8. Yumuşamış meyve ve sebzeler bozulmadıkça atmayın, değerlendirin.
9. Pişmiş sebzeleri değerlendirin. Onları çorba, püre veya salatalarda kullanın.
10. Yemekleri küçük porsiyonlar şeklinde ısıtıp, servisini yapın.

Kaynak: Gıda Güvenliği Derneği, HaberTürk