Alkollü içki Tüketimi İnme Riskini arttırıyor.

Lancet dergisinde yayımlanan bir genetik araştırmada, azda olsa alkol kullanmanın tansiyonu yükselettiği ve inme riskini artırdığı sonucuna varıldı. Daha önceki çalışmalarda günde bir ya da iki alkollü içki içmenin zarar vermek bir yana, koruyucu olabileceği savunuluyordu.

Çalışmada, 500 bin Çinli 10 yıl boyuca takip edildi
Uzmanlar, araştırmalarından aldıkları sonuçların tüm halklar için geçerli olduğundan yanalar ve insanların alkol tüketimini kısıtlaması gerektiğini vurguluyorlar

Yoğun alkol tüketiminin sağlığa zararlı olduğu ve inme riskini artırdığı biliniyordu, ancak bazı araştırmalar az miktarda alkol almanın sağlığa yararlı olabileceğini söylerken, diğerlerinde alkolün az bile içilse zararlı olduğu sonucuna varılmıştı.

Tüketilen miktar arttıkça risk artıyor
Oxford Üniversitesi, Pekin Üniverstesi ve Çin Tıp Bilimleri Akademisi’nin araştırmasına göre günde 1 ya da 2 birim alkollü içki tüketildiğinde inme riski %10-15 artarken, günlük 4 birim tüketimde risk %35 yükeliyor.

Temel alınan bir birim alkollü içki,
 bir küçük bardak şarap
 bir şişe bira
 tek ölçülük yüksek alkollü içki; şeklinde baz alınmış.

Araştırmadaki bulgular ne?
ki bulgular şöyle;
 Günde bir ya da iki içki inme riskini %10-15 artırıyor.
 Günde dört içki inme riskini %35 yüseltiyor.
Bu araştırmada temel alınan “bir içki” ise şöyle tanımlanıyor;
 bir küçük bardak şarap
 bir şişe bira
 tek ölçülük yüksek alkollü içki

Çalışmada ayrıca, az ya da orta kararda içki içmenin koruyucu etkisi olduğuna, bir başka deyişle inme riskini azalttığına dair herhangi bir kanıt bulunamadı. Oxford Üniversitesi’nden Profesör Richard Peto “Bira ya da şarabın büyülü koruyucu etkileri olduğu doğrulanamadı” dedi.Neden Çin?
Doğu Asya ülkeleri, alkolün etkilerini inceleme anlamında uygun yerler.
Çin kökenli birçok kişi, alkol tüketmekten alıkoyan bir gen kombinasyonuna sahip ve bu kişiler alkol aldıklarında kendilerini kötü hissediyorlar.

Bu nedenle de Çin’deki alkol tüketimine büyük farklılıklar görülüyor. Her üç erkekten biri hiç alkol almazken, çok az kadın alkollü içki içiyor.

Uzmanlar, sadece alkollü içeceklerin inme riski üzerine etkilerini değerlendirmek istedikleri için; içenler ile içmeyenler arasındaki farkların araştırmaya olumsuz etkileri olabileceğini düşündüklerinden denekleri Çin’den seçtiklerini söylemektedirler.

Batılı halklarda bu gen kombinasyonu bulunmuyor, dolayısıyla Batı ülkelerinde benzer bir araştırma yapmak imkansız.

Sonuçlar ne anlama geliyor?
Araştırmacılar, çalışmadan çıkan başlıca sonucun, az ya da orta kararda içmenin inmeye karşı koruyucu bir etkisinin bulunmadığı olduğunu söylüyor.

Bu da her gün küçük miktarlarda alkol kullanmanın bile inme riskini artırabileceği anlamına geliyor.

Diğer uzmanlar ne diyor?

Cambridge Üniversitesi’nden Dr. Stephen Burgess’e göre çalışmanın bazı eksiklikleri var. Burgess bu eksikliklerin, sadece Çinlilerin incelenmesi ve temel olarak şarap değil, yüksek alkollü içkiler ve biraya odaklanılması olduğunu belirtiyor.

Ancak Dr. Burgess çalışmanın alkol tüketiminin etkilerine yönelik yıllar süren bir araştırmadan elde edilen sonuçları içerdiğini de vuguluyor;
“Araştırma güçlü bir şekilde az alkol tüketmenin, kalp ve damar sağlığına herhangi bir olumlu etkisi olmağını ve orta kararda ya da az alkol almanın bile inme riskini artırdığını vurguluyor.”
“İnme riski, tüketilen alkolün miktarıyla doğru orantılı olarak artıyor, dolayısıyla insanlar alkol alıyorsa, alkol miktarını kısıtlamalılar.”

The Open Üniversitesi’nden uygulamalı istatistik Profesörü Kevin McConway de çalışmanın bütün soruları yanıtlamadığı görüşünde.

McConway, “Çalışma, alkolün bazı hastalıklardaki rolü konusundaki bilgimizi ilerletti ama nihai söz de olamaz. Alkolün kalp krizi riskini artırmamakla birlikte, inme riskini nasıl yükselttiği sorusunu yanıtlamıyor” dedi.


Kaynak https://www.bbc.com/turkce/haberler-dunya-47815999