Yedikçe Yiyesiniz Geliyorsa Çözümü Var! Nörobilim

Laboratuvar deneylerinde Thomas Kash, PhD, John R. Andrews Farmakoloji Anabilim Dalı Profesörü ve meslektaşları beynin duygusal işlem bölgesinden çıkan hücresel iletişim ağını keşfettiler, hatta fareleri bile lezzetli yiyecekler yemeye motive ettiler üstelik temel enerji ihtiyaçları karşılanmasına rağmen.

Neuron’daki bir makalede açıklanan bu memeli beyin devresinin varlığı, modern ve bol miktarda lezzetli yiyeceklerin neden bu kadar sık ​​tüketildiğini açıklamaya yardımcı olabilir. Aslında Beynimiz sonraki öğünün ne zaman geleceğini bilmediği için çok lezzetli gıdalardan aşırı tüketime programlandı

Kash, “Bu devre ile beyniniz size bir şeyin gerçekten iyi bir tadı olduğunu ve elde etmek için ne pahasına olursa çabalamak gerektiğini söylüyor,” dedi.

Obezite karşıtı ilaçları arayan bilim adamları, onlarca yıldır açlıktan tetiklenen ve enerji seviyemizi koruyan sıradan, “homeostatik” beslenmeyle ilgili beyin hücrelerini ve devrelerini araştırarak geçirdikler. Ancak bu yaklaşımın sınırlı bir başarısı oldu. Yakın zamanda ise bilim insanları; katı enerji gereksiniminin önüne geçerek zevkli yemek yeme (hedonik) alışkanlıklarını incelemeye başladılar.Hedonik beslenmenin, insanların kıtlık zamanı eski ortamlarına uyumu yansıttığı düşünülmektedir. Kalori bakımından zengin yiyecekleri özellikle lezzetli ve zevkli olarak algılamak ve ne zaman mevcut olursa atıştırmak, ekstra enerji depolayarak çok önemli bir hayatta kalma avantajı sağlayacaktır. Doğal olarak bu içgüdüyü obezite, diyabet, kalp hastalığı ve kanserler gibi ilgili durumlara yol açabilir.

Kash, “Artık her zaman kalori bakımından çok yoğun olan yiyecekler var ve mümkün olduğunca fazla yemek yememizi etkileyen bu kabloları henüz kaybetmedik” dedi.

Geçtiğimiz birkaç yıldaki deneyler, hedonik beslenme için kablo tesisimizin, memeli sinir sisteminde sinyal molekülü olarak çalışan küçük bir protein olan nosiseptin içerdiğini ileri sürdü. Antogonist reseptörlerin nosiseptin aktivitesini bloke etmesiyle fareler kalori zengini gıdalar konusunda kandırılabildi. Antogonistler önceleri kanama önleyici ilaç olarak tanımlanmışsa da beyin devrelerini tanımlamaya da yardımcı oldukları bu gelişmelerle keşfedilmiş oldu. Hedefte daha kapsamlı bir tedavi geliştirme yatmakta.

Kash ve arkadaşları yıllardır amigdala’yı inceleyen bilim adamlarının uzun yolu tercih ettiğini, patolojik yeme düzeninin amigdala’dan geçtiğini savunuyorlar.

Bu devrenin bulunması olayı da çok ilginç; nosiseptin salgılama esnasında flüoresan da salgılanması laboratuvar ortamında salgılanan farelerin en aç gözlüsü deyim yerindeyse parıl parıl parladığı kayda geçmiş durumda.

O ve ekibi şimdi bu devrenin nasıl çalıştığını, beslenme ve diğer faktörlerle ilgili faaliyetlerinin zamanlamasını ve nosiseptin antagonistlerinin fonksiyonlarını nasıl değiştirdiğini daha ayrıntılı olarak incelemektedir.

UNC Tıp Fakültesi’nde farmakoloji profesörü olan PhD doktora J. Andrew Hardaway, “Çalışmamız, beynin duygusal merkezinin zevk için yemeğe nasıl katkıda bulunduğunu açıklayan ilk çalışmalardan biridir. ” demektedir. Hardway; yenilen gıdanın nitelik bakımından amigdalada fiziksel izler bıraktığının da altını çizmektedir.

Diğer bilim adamları nosiseptin antagonistlerini yalnızca obezite ve aşırı yemek için değil aynı zamanda depresyon, ağrı ve madde bağımlılığı için de mümkün olan tedaviler olarak incelemektedir.

Kash, “Nosiseptin aktivitesini bloke etmenin davranışsal etkileri muhtemelen beyinde birden fazla mekanizmayı tetikleyecektir” dedi ve “Ancak, nosiseptinin bloke edilmesi davranışları dengeleyip, normale yaklaştırıyor gibi görünüyor.” şeklinde açıklamıştır.Kaynak:
-ScienceDaily
-J. Andrew Hardaway, Lindsay R. Halladay, Christopher M. Mazzone, Dipanwita Pati, Daniel W. Bloodgood, Michelle Kim, Jennifer Jensen, Jeffrey F. DiBerto, Kristen M. Boyt, Ami Shiddapur, Ava Erfani, Olivia J. Hon, Sofia Neira, Christina M. Stanhope, Jonathan A. Sugam, Michael P. Saddoris, Greg Tipton, Zoe McElligott, Thomas C. Jhou, Garret D. Stuber, Michael R. Bruchas, Cynthia M. Bulik, Andrew Holmes, Thomas L. Kash. Merkezi Amygdala Prepronosiseptin Ekspresan Nöronlar, Tatlandırıcı Yiyecek Tüketimine ve Ödülüne Aracılık Ediyor . Neuron , 2019; DOI: 10.1016 / j.neuron.2019.03.037