Şeker ebe sobe! Gıda Firmalarının Şeker Gizleme Taktikleri…

Eğer sağlığınıza önem veriyorsanız şekerlerden biraz kaçınıyorsunuz demektir. Hatta her aldığınız üründe içerik kısmına bakıyor, “früktoz şurubu” yazılı ürünleri asla almıyorsunuzdur.
Ancak tüketiciler önlem almaya başladıkça gıda firmaları da bu önlemlerden kaçmaya çalışıyorlar, şekere saklambaç oynatıyorlar. İşte şekeri saklamakta kullanılan bir kaç taktik:

(Tabii dürüst iş yapan, tüketicisinin yanında olan güvenli gıda sunucusu firmalar bu kategoride değil.)
Taktik-1: Şekere farklı bir ad vermek

Bu ilk numara basittir; şeker yerine farklı bir isim kullanılır. Fruktoz, sakkaroz ya da glukoz gibi isimleri zaten bilinçli tüketiciler muhtemelen fark eder.
Örneğin, şeker bazen; buharlaştırılmış kamış ya da pancar suyu, maltoz, arpa maltı, kamış suyu kristalleri, pancar suyu konsantresi gibi terimler kullanıldığında ise dikkat çekmeye biliyor. Aynı durum “şurup” kisvesi için de geçerli; malt şurubu, pirinç kepeği şurubu, agave nektarı ve yulaf şurubu gibi… İşte bunlar aslında bizimle saklambaç oynayan şekerlerdir.

Böl Parçala Fethet!

Türk Gıda Kodeksi Gıda Etiketleme ve Tüketici Bilgilendirme Yönetmeliği’ne göre bileşenler etikete ağırlık sırasıyla yazılır. Ağırlığı yüzdece fazla olan başa gelecek şekilde en çoktan en aza doğru “içindekiler” kısmı ile gıda firması size tüketeceğiniz ürüne ne koyduğunuzu beyan etmek zorundadır.

İçerisine şeker konulan ürünler ağırlıkça fazla olduğundan ilk sıralara konulması gıda firmalarının işine gelmez. Bu nedenle, zeki gıda üreticileri, “içindekiler” listesinde terimlerin daha düşük görünmesi için sadece bir tane yerine birkaç çeşit şeker kullanırlar. Bu da aslında ana bileşen şekerin olduğundan daha az görünmesini sağlar ve yanılsamaya yol açar. Eğer şeker tüketiminize dikkat ediyorsanız ve içerik listesinin en sonlarında birden fazla şeker türü görüyorsanız; Eller Yukarı! hemen o ürünü yavaşça yerine bırakın ve sessizce devam edin

“Sağlıklı” şeker hala şekerdir

Bazı gıda şirketleri sağlıklı isimlerle alternatif tatlandırıcılar kullanmaktan hoşlanırlar, bu sayede ürünlerinin “rafine şeker içermediği” ambalajı ile övünebilirler. Bunun yerine, şeker pancarı şurubu, çiğ şeker, akçaağaç şurubu, bal gibi yüksek şekerli tatlandırıcılar kullanırlar , hindistancevizi şekeri, agav şurubu ve huş ağacı şurubu. Bu seçeneklerden bazıları glisemik indeks üzerinde biraz daha düşük olabilir, ancak bunlar genellikle besleyici değildir – ve daha da önemlisi, hala şekerlerdir . Biraz daha doğal olabilirler, ancak çok az miktarda bu tür yiyecekleri yemelisiniz.Beklenmedik yerlerde şeker arayın

Şekerden kaçınıyorsanız, muhtemelen ilk etapta bir şekerleme veya bir kek bile almazsınız, ancak mutlaka tatlı olarak kabul edilmeyen yiyecekleri de bırakmanız gerekir. Üreticiler spagetti sosu ve salata sosu gibi yiyeceklere daha iyi bir lezzet katmaları için şeker ekler ve tam tahıllı kahvaltı çubukları gibi yiyecekler kaçınılması gereken oranda (1 porsiyon 4 küpşeker) şeker içerebilir!
Bazı yoğurt çeşitleri ise en büyük suçlulardan biridir, ben 200 g’lık bir porsiyon 5 ile 6 küp şeker içerebilir.

Siz şekerden kaçarken şeker sizi bu şekilde bulabilir. Bu sefer şekerden ses yükselebilir : “Ebe, Sobe!”
Bu saklambacın kurallarına uyulmadığında ortala 82 g fazladan şeker tüketmiş olabilirsiniz.

Bazı hipnoz sever gıda firmaları ürünlerin şeker içermediklerini düşündürerek sizi kandırabilirler, çünkü tatlıyı sevdiğimizi bilirler. Etiketleri deşifre etmek içinde Gıda Mühendisi olmanıza gerek yoktur. Almak istediğiniz gıdanın etiketini dikkatlice incelemeniz yeterlidir. Şüphelendiğiniz durumlarda Forum sayfamızda paylaşabilir ve ya Alo174 Güvenilir Gıda Hattı’nı arayabilirsiniz.

Türk Gıda Kodeksi Etiketleme ve Tüketici Bilgilendirme Yönetmeliği hakkında bilgi almak istiyorsanız Özet-1 ve Özet-2 şeklinde yayınladığımız yazılarımızı kontrol edebilirsiniz.

Ayrıca Unutmayın! Gıda Firmalarını; Gıda yasalarından çok, bilinçli tüketiciler düzenlerKaynaklar:
Turk Gıda Kodeksi
Food.News
EcoWatch.com
HuffPost.com