Kahveyi Bu Kadar Neden Seviyoruz?

Çoğu zaman daha tatlı içecekler tüketsek de kahvenin o bukeli acı tadı çoğu zaman aranır oluyor.
Hatta bazılarımızda ciddi bir kahve koliklik var. Bağımlılık derecesine getirip sabah kahvesiz ayılamayanlar, gün içinde kahvesiz duramayanlarla doldu ortalık.

Tabi kahve severlerin bu çılgınlığına ekonomi de eşlik etti; etrafımız kahveci falan filan ve kahveci şu ve bu’larla doldu.

Zamanında “simit” ve “simitçi” furyasında olduğu gibi kahvelerde zamanla gündemden düşecek ve piyasa bir kaç tane kahveci kalacak gibi görünüyor. Ancak bu ekonomik durumlar kahve severlerin umurunda değil.Kahve Severler Neden Acı Sever?

Bilim adamı Marilyn Cornelis, içecek tercihlerimizi açıklayabilen lezzet genlerimizdeki varyasyonları araştırdı, çünkü bu tercihleri ​​anlamak insanların diyetlerine müdahale etmenin yollarını gösterebilirdi.

Cornelis’in, acı veya tatlı içecekler için tercihlerin, tat genlerimizdeki değişikliklere dayanmadığını, aksine bu içeceklerin psikoaktif özelliklerine ilişkin genleri varlığı tespit etti. Yani, kahveyi içmemizde ki sebep; tıpkı alkolde olduğu gibi tadı değil içeriğindeki psikoaktif maddelerden kaynaklı bize hissettirdikleri.

Gizemli gen FTO
Cornelis, bu çalışmada içecek seçimlerinde davranış faktörlerini inceledi ve bunu yaparken diyet için uyarılması gereken genler hakkında bir yol haritası edindi. FTO adlı genin şekerli içeceklere duyarlı olduğu tespit edildi. Obez kişilerde FTO geninin daha duyarlı olduğu ve şekerli içecek tüketimlerinin bu nedenle arttığı da düşünülmektedir.

Cornelis, bu gen hakkında “FTO gizemli bir gen oldu ve obezite ile nasıl bağlantılı olduğunu tam olarak bilmiyoruz. Muhtemelen kilo yönetimi ile bağlantılı davranışlarda rol oynar.” şeklinde düşünüyor.

Bu ay 2 Mayısta yayınlanan Human Molecular Genetics dergisinde yayınlanan makalesinde çalışma aynen şöyle gerçekleştir:

Çalışmada Acı kahve, çay, greyfurt suyu, bira, kırmızı şarap ve likör dahil. Şekerli şekerli içecekler, yapay şekerli içecekler ve greyfurt olmayan meyve suları kullanıldı.

İngiltere Biobank’ta yaklaşık 336.000 kişi tarafından tüketilen bu acı ve tatlı içeceklerin porsiyonlarını sayıldı ve diyet haritası çıkarıldı. Daha sonra, acı içecek tüketimi ve tatlı içecek tüketimi konusunda genom çalışması yapıldı.

FTO geni için bazı duyargalarımız netleşmiş olmayabilir ama daha önceki yayınlarımızı takip eden okurlarımız da bilirler ki Obezite’nin tarih olması yakındır.
Obezite ile mücadele eden bilim insanları Obezite ile başa çıkayım derken; neden Acı Kahve tükettiğimizin cevabını buldular…

Kahvenin güzel tarafları çok en azından 40 Yıl hatırı var! Afiyet Olsun
Kaynak: sciencedaily