Palmiye Yağı! Palm Yağı! Hurma Yağı! Nedir Bu işin aslı!

Özellikle ambalajlı atıştırmalık ürünlerde sıklıkla görmeye başladık bu terimleri. Palm yağı, palmiye yağı ya da hurma yağı. Aslında hepsi aynı kapıya çıkıyor.

Dünyada geniş bir alana sahip hurma/ palm yağı üretim alanı mevcut. şimdi dilerseniz bu kadar endüstrileşen yağ bitkisine geniş bir pencereden bakalım!

Palm Yağı İfadesi Yerine Neden Hurma Yağı İfadesi Kullanılıyor?

Şeker Ebe Sobe başlıklı yazımızda da bahsettiğimiz bir durum vardı. Gıda firmaları aslında bazı işlemlerinde açık açık konuşmayı sevmezler. Bunun aslında formüllerini saklamak ve ürün gamının lideri olmak gibi kaygıları da olabilir ama genellikle yapılan işin olumsuz kanılar doğuracağından çekinirler ve kamuflaj uygularlar. Tabii dürüst bir şekilde “Ne ise o kardeşim!” diyen firmalarda mevcut, Haklarını yemeyelim şimdi…

HURMA; Ramazan ayından Ramazan ayına denk gelebildiğimiz bir meyvedir ve Palm yağının elde edildiği ağacın meyvesine de hurma denir. Ramazanda tükettiğimiz hurma ile aynı hurma değil anlayacağınız.
Ancak Ülkemizde bazı çevreleri daha cazip geleceği inancıyla Palm Yağı yerine HURMA yağı adı kullanılmaktadır. Yani tamamen ticari kaygılar düşünülmektedir. Zaten bildiğimiz, yediğimiz hurmadan yağ yapmaya kalksak bu pek de ekonomik olacağı söylenemez.

Hurmanın Oruç dönemi için faydalarından bahsettiğimiz yazımızı okumadıysanız BURAYA TIKLAYABİLİRSİNİZ.

Hurma/ Palm Yağı nasıl yapılır? Nerelerde Kullanılır?

Yağ, hurma meyvesinin etinden ve ayrıca meyvenin çekirdeği ezilerek ekstrakte edilir. Hurma (çekirdek) yağı, yüksek sıcaklıklarda özelliklerini koruduğu, yumuşak ve kremsi bir dokusuna sahip olduğu ve belirgin bir kokusu olmadığı için gıda üretimi için uygun kabul edilmektedir. Hurma yağı ayrıca, gıda ürünlerinin raf ömrünü uzatan doğal bir koruyucu etkiye sahiptir. Bu yağ ayrıca ev ve kişisel bakım sektörleri tarafından da yaygın olarak kullanılmaktadır. Dünyadaki palmiye yağı ve hurma çekirdeği yağının yaklaşık % 2’si kozmetikte, % 3’ü temizlik ürünlerinde kullanılmaktadır.

Süpermarket raflarında, margarin ve çikolatadan dondurmaya, sabuna, kozmetiğe kadar pek çok üründe içerik olarak kullanıldığı gibi arabalar ve enerji santralleri için de biyoyakıt olarak da kullanılmaktadır. Petrol sektörüde devreye girdiğine göre neden bu kadar kıymetli bir bitki olduğunu anlamak kolay. Hurma yağı, dünyanın en çok tüketilen bitkisel yağıdır ve aynı zamanda en fazla verimi sağlayan bitkisel yağdır. Üstelik aynı miktarda yağ üretmek için diğer mahsullerin ihtiyaç duyduğu alanın yarısından azına ihtiyaç duyar. Bu, onu dünyadaki en verimli ve ekonomik bitkisel yağ haline getirmekte.Hurma Yağı Zararlı Mı?

Bir yağın zararı olup olmadığı yüksek sıcaklıklarda test edilmektedir. Yüksek sıcaklıkların yanı sıra bir dizi laboratuvar analizi ile de test edilmektedir. Türk Gıda Kodeksi bu yağın kullanımına herhangi bir engel sunmamaktadır ve gerekli testlerden de geçmiştir.

1940 lı yıllardan başlayıp günümüze kadar devam eden ülkemizin en önemli hazinesi zeytinyağ ile savaşan mantığın hedefindedir aslında Hurma yağı.

Endonezya ve Malezya Hurma yağı üretiminde liderdir ve %85 oranında palm/hurma yağı piyasasına hakimlerdir. Amerikanın Mısır yağı ile piyasa oranı ise %38’dir. Tabi ibreler mısır yağından hurma yağına döndükçe spekülatif cümlelerin ortaya çıkması gayet doğaldır.

Zamanında mısır yağı ile güzelim zeytin yağını kıyaslayan, margarin ile tereyağ kıyaslaması yapan ve kendi pazar payını elde eden mantık yine devrede anlayacağınız!.

Hurma/Palmiye yağı en büyük zararı çevreye vermekte

RSPO Avrupa İletişim Müdürü Fay Richards’a göre Hurma Yağı ormansızlaşmanın başlıca nedenlerinden birisi. Ayrıca bu endüstride çalışan insanların yaşam standartları oldukça düşük.
Bu konuda bir yuvarlak masa toplantıları tüm hızıyla devam ediyor. Ancak endüstrileşen hurma yağından da vazgeçilecek gibi değil.

Bir zamanlar ağırlıklı olarak birincil ormanla kaplı olan (insan tarafından dokunulmamış/balta girmemiş orman) ve bir çok korunan türleri (orangutan başta olmak üzere) barındıran haliyle biyolojik çeşitliliği yüksek olan araziler, hurma yağı plantasyonlarına dönüştürülmek üzere temizlendi. Benzer şekilde, bazı hurma yağı tarlaları yerel topluluklara danışmadan geliştirildi. Hatta bazı noktalarda insanlar topraklarından zorla uzaklaştırıldılar. İşçilerin adil ödeme ve güvenli çalışma koşullarına ve diğer yanlış uygulamalara karşı hak ihlalleri de meydana geldi.

Hurma yağı üretimi sürdürülebilirlik açısından herhangi bir problemle karşı kaşıya değilse bile son birkaç yılda belirgin hale gelen çevresel ve sosyal kaygıları daha da şiddetlendirmektedir. Endonezya ve Malezya’da toplam 4.5 milyon insan, hurma yağı üretiminden geçimini sağlıyor. Ayrıca, Avrupa hurma yağından vazgeçmiyor, vazgeçtiği taktirde de Çin ve Hindistan gibi büyük ekonomilere Hurma/Palm yağı pazarını kaptırmak da istemiyor.Hurma Yağı Sınırlandırma Çalışmalar

Afrika ve Asya da yağmur ormanlarının sonu olan Hurma Yağı Palmiyesi, RSPO (Roundtable on Sustainable Palm Oil – Palm Yağı Tedarik Zinciri) sertifikasyonuna tabii tutulmaya başlandı.

Sosyal manada Afrika ve Güney Asya’da ciddi ekonomik bir kuvvet olan Hurma yağı bir çok ailenin de geçim kaynağı. İşte bu yüzden Hurma yağı ile mücadele edilmesinden ziyade belirli bir sınırlandırılma hedeflenmekte.

Dünyada bir çok market grupları (Carrefour, Tesco gibi ) ile gıda,temizlik ve kozmetik üreticileri (Nestle, Unilever, Procter&gamble gibi) sertifikalı palm yağı alımını kabul ettiler.

Sözün Özü

Palm yağı ile Hurma yağı aynı üründür. Ama Hurma yağı olarak adlandırılan ürün ile bilindik hurma aynı değildir.
Hurma Yağının zararı üzerine herhangi bir bilimsel veri yoktur. Türk Gıda Kodeksi’ne göre de ürün içeriklerinde yer verilebilir.
Hurma Yağı ekolojik dengeye ciddi zararlar vermiş olsa da sınırlandırıcı tedbirler geliştirilmektedir. Çünkü milyonlarca insan geçimini hurma/palm yağı üzerinden sağlamaktadır…Kaynak:
fstjournal.org