Fast Food mu? Fast Food ve AVM’lerde Tüketiciyi bekleyen tehlikeler!

Kızarmış yiyecekler birçok insan için suçlu bir zevktir, ancak genel olarak sağlığınız için kötü olduğu bilimsel olarak kanıtlanmıştır.

Aslında, bir araştırmaya göre, kızarmış tavuk ve kızarmış balık yemek erken ölüm riskinizi artırabilir şeklinde bir yazımız olmuştu.

Ancak bu sefer sizleri fast food kültüründe bekleyen farklı bir tehlikeye; müşterilerin kişisel hijyen riskleri konusunda dikkat çekmek istiyoruz..

Ne kadar da lezzetli değil mi?

AVM; sosyo-kültürel zincirde son yirmi yılda oldukça öneme sahip bir konuma geldi. Gezilecek yer: kıvamına gelen avm’lerde; yönetimler daha cazim bir nokta haline gelmek için oldukça güzel bir o kadar da enteresan aktiviteler organize etmekteler. Bu aktiviteler o kadar günümüz şartlarına da uygundur ki; Ramazan ayında, ramazan davulcusu figürü her tarafı sararken, yılbaşı gediğinde noel baba figürü her tarafı sarar.

Amaç tamamen müşteriyi memnun etmektir. Ancak Gıda Mühendisi Tarafından Bakıldığında Türk Gıda Kodeksi Etiketleme ve Tüketici Bilgilendirme yönetmeliği uygulamasında oldukça zorlanılan bir noktadır.
Üst katlara çıkıldıkça birbirinden çekici kokuların sizi hapsettiği aşikar. Geçtiğimiz zamanlarda Gıda Katkı Maddeleri Yönetmeliği uyarınca MSG (monosodyum glutamat) yani çin tuzu sınırlaması getirilen ürünlerin dört bir tarafımızı sardığı bir yerde bir anda buluyoruz kendimizi.

Gidip sıra sıra dizilmiş müşteri avcılarından birinden alışverişimizi yapıyor, küçük bir masada yemeğimizin gelmesini uslu uslu bekliyoruz.

Yemeğimiz çıktığında adımızla sesleniliyor ve karnımızdaki gurultunun sonlanma anı yüzümüzde gülücüklere sebep oluyor.

Fast Food firması yemeği size teslim edene kadar güvenli gıda konusunda dört dörtlük diyelim! Bunu şimdilik kabul ediyoruz, çok yakında fast food konusunda derin bir dosya açacağız.

Ürünlerimizi teslim aldıktan sonra proses aynen şöyle başlıyor,
1- tepsiye ürünleri al
2- peçete, kürdan, pul biber, tuz vb. promosyonları tepsiye doldur
3- masaya geç
4- masada tüketime başla
5- tüketim bitiminde parmaklarını yala
6- küçük bir hijyenik mendil ile tüm işlemi sonlandır… yaşasın mikroplarTabii mikroplar da canlı onların da yaşama hakkı var!
Canlıları sevgiyi bir noktaya kadar anlıyoruz ama bu noktada müdehale etmemiz gerekiyor. Biz gıda profesyonelleri halkı bilinçlendirmek konusunda canlıların kralı gelse tanımayız; çünkü önceliğimiz insandır. (Hayvan sevgisi durumumuz gündem dışı)

Biraz önceki proseste dikkat etmeniz gerekenleri ve yapılan hataları şimdi sıra sıra irdeleyelim.

Avmlerde kullanılan tepsiler bir görevli tarafından ortak arabayla toplanır. Çok hijyenik olmayan bir şekilde üzerindeki kirlerden arındırılır ve tekrar tezgahlara getirilir. Sizler tepsinizi aldığınızda haftada bir su gören mikrofiber bir besle silindiğini unutmamalısınız. Yani siz güzel bir lahmacun yerken, sizden önce aynı tepsiyi kullanmış kişinin kızarmış tavuğa boca ettiği ketçap lekesinin tam da üstünde duruyor olabilirsiniz.
Gözle görülmüyor olması mühim değil, hayatımızda kaç kere mikropları görebildik ki; unutmayın patojen mikroorganizmalar her yerde!…

Oteller de görüyoruz, lavabo ve duş bölgesinde etiketler var: “Sizin için sterilize edildi.” yazmakta üzerinde.
Acaba kullanılan tepsiler için böyle bir organizasyon yapılabilir mi? Neden olmasın!…

Evet ikinci maddeye geçelim şimdi; bedava diye bol bol aldığımız materyaller, peçete kürdan v.s…
Bu ürünler sabahtan akşama kadar orada bekledi ve siz hemen gıdanızla yan yana koydunuz. Özellikle pipetleri de ağzınıza alacaksınız: Tepsinize koyarken çok aceleci davranmadınız mı? Firmalar kapalı ambalaj içerisinde bunları sunuyorlar, talebinize göre de size veriyorlar… Bu kapalı paketlerde bulunan setleri tercih etmenizi tavsiye ederiz.
Sıradaki maddemiz, masalara geçişimiz. Bizden önceki müşteri ne tüketti acaba, masalar siliniyor da biraz sandalyelere bakınca anlaşılıyor genellikle. Çok hijyenik temizlendiğini zannetmediğimiz masalar için tepsilere önerdiğimiz durumu yapamayız elbette. Ancak masalarda kalan çöpü toplayan kişi aynı zamanda masayı temizliyorsa burada bir bulaşma riski var! AVM yetkililerinden masaları temizleyen kişiler ile toparlayan kişilerin ayrılması konusunda bir kamuoyu yaratabiliriz… Yaparlar da bizi kıracaklarını zannetmiyorum.

Son iki maddeye bakıldığında aslında tamamen kendi hatamız. Her tarafa dokunmuş parmaklarınızı yalamanın ne manası var. Tamam lezzetli ama vazgeçmemiş gereken bir alışkanlık. Kendi masamızı kendimiz biraz toplarladıktan sonra güvendiğimiz hijyenik mendil de aslında güveninizi boşa çıkarır nitelikte. Hijyenik mendiller genellikle alkol içerirle ve bir çok mikroorganizmanın alkol direnci olmadığı için kısa süreli bir dezenfeksiyon sağlar. Ama kısa süreli, hem de bu süre çık kısa… Hemen o hijyenik mendili yere bırakın ve size en yakın lavaboda şöyle enine boyuna elinizi sabunla yıkayın… İyi gelir..

Buradan yola çıkarak belki, avm kültüründe hijyen noktasını bir adım daha ilerletebiliriz.
Şu sıralar mama sandalyeleri konusunda bir kaç hassas işletme görüyor ve duygulanıyorum.(Bireysel emeğim de yok değil) Sizler de mama sandalyelerini sterilize etmiş sonra da sterilizasyonu bozulmasın diyerek korumaya alınmış mama sandalyelerinin olduğu işletmeleri tercih edebilirsiniz.

Herkese mutlu ramazanlar…