Kanserle Savaşta NAR önemli bir bileşik içeriyor!

Polifenoller bakımından zengin meyvelere olan ilgi, kanserle mücadele potansiyelleri nedeniyle son zamanlarda artmıştır. Nutrition Research dergisinde yayınlanan bir araştırmada, Çin’den bir araştırma ekibi, punikalajin adı verilen bir nar bileşiğinin, kanser hücresi ölümünü tetikleyerek kansere karşı savaşabileceğini keşfetti .

Aynı araştırmacılar tarafından yapılan önceki bir çalışma, punikalajinin, papiller tiroid karsinom hücrelerinde otofajik hücre ölümüne neden olduğunu ortaya koydu. Mevcut çalışma için, araştırma ekibi punicalagin’in hücre ölümü ile ilişkili DNA hasarını tetiklediğini, çünkü DNA hasarının daha önce bir otofaji indükleyicisi olarak rapor edildiğini varsaydı. Otofaji, kanser başlangıcı sırasında tümörün baskılanmasını teşvik edebilir ve ilerleme sırasında tümörleri koruyabilir.

Çalışmanın sonuçları, punicalagin ile yapılan tedavinin, ataksi-telanjiektazi mutasyonlu gen kodlu proteinin (ATM) fosforilasyonunun artmasıyla sonuçlandığını ortaya koydu. Araştırmacılar ayrıca, bir ATM inhibitörü olan KU-55933’ün, punikalajin tarafından indüklenen fosforilasyonunu önlediğini ve bunun neden olduğu azalmış hücre canlılığını tersine çevirdiğini buldu.

Bu bulgular, araştırma ekibi, punicalajinin, kendisini korumaya almış kanser hücresinin fosfat ve dn sentezinin önüne geçtiği tespit edilmişti.r
Narın anti-kanser potansiyeli hakkında daha fazla bilgi
Nar kanseri öldüren bir yiyecek olarak kabul edilir . Diğer iki çalışma, bir nar ekstresinin kanser kök hücreleri üzerindeki etkilerini incelemiştir.

Food and Chemical Toxicology dergisinde yayımlanan ilk çalışmada araştırmacılar, nardan gelen polifenollerin kolon kanserinin kök hücreleri ile nasıl etkileşime girdiğini ve etkilediğini araştırdılar. Özellikle, Nar ve ceviz gibi ürünler de bulunan Ellajitannin metobolitlerinin üriner sistem ve bağırsak sistemi kanserlerine etkileri araştırıldılar.Araştırmacılar, bu karışımların kolorektal kanserli bir hastanın primer tümöründen elde edilen kolon kanseri kök hücrelerini bastırdığını bulmuşlardır. Kolonosferler kanser kökünün zamanla invazif ve ölümcül kanserler olabilen hücrelere dayalı hücre kolonileridir. Araştırmacılara göre, bu bulgular kolon kanseri kemorez direnci ve nüksünde polifenol metabolitlerinin rolünü desteklemektedir.

Nutrition and Cancer dergisinde yayınlanan diğer bir çalışmada, nar ekstresi kabuğunun hem bireysel meme kanseri kök hücrelerinin özelliklerini hem de mamut olarak adlandırılan kümelerini özelliklerini değiştirme yeteneğine baktı. Araştırmacılar, nar ekstresinin, kanser kök hücrelerini baskılama kabiliyetinden dolayı meme kanserinin önlenmesinde kullanılabileceği sonucuna varmışlardır.Narın diğer sağlık yararları
Punicalagin’in yanı sıra, nar , dünyadaki en sağlıklı meyvelerden biri haline getiren çeşitli faydalı bileşikleri içerir . Bu meyve aynı zamanda lif, protein, C vitamini, K vitamini, folat ve potasyum içerir.Kanserlere karşı korumanın yanı sıra, narın iltihapla mücadele edebileceği, tansiyonu düşürebileceği , artritle mücadele edebileceği ve eklem ağrısını azaltabileceği, bakteriyel ve fungal enfeksiyonlarla savaşabileceği, hafızayı geliştirebileceği, dayanıklılığı ve spor performansını artırabileceği ve kalp hastalığı riskini azaltabileceği bilinmektedir. .
Narın birçok sağlık yararını , meyvenin yenilebilir tohumları direkt yenerek veya suyunu içerek elde edebilirsiniz.
Kaynak
AntiCancer.news
Cancer.news
FoodRevolution.org
Healthline.com