“Aganigi Naganigi” Bilimsel Olarak da gerçek! (+18)

Yazıyı okuduktan sonra aklınıza takılır; +18 ibaresi neden konuldu diye.. Tabii ki ilgi çekmek için

Yeni çalışma, fındıktaki besinlerin gerçekten sperm sağlığını iyileştirdiğini gösteriyor

Kısırlık bugün dünyamızda daha yaygın hale geliyor. “Sperm sayısındaki zamansal eğilimler: sistemik bir gözden geçirme ve meta-regresyon analizi” başlıklı bir meta-analiz, sperm konsantrasyonunun ve toplam sperm sayısının 1973’ten 2011’e kadar önemli ölçüde düştüğünü buldu.
Toplamda %52 lere varan bir düşüş söz konusu ve bu yıl bazında standart bir veri değil, ki her sene sistematik olarak artış mevcut.

Toplam sperm sayısı her yıl yüzde 1-1.6 oranında düşerse, kırk yıl sonra yüzde 59,3 düşüş gözlemleneceği düşünülmekte.Günde iki avuç fındık, sperm sayısını, hareketliliğini ve canlılığını arttırır

Suçun çoğu beslenmeden kaynaklı ve günümüzde en çok tükettiğimiz gıdalar mineral, antioksidanlar ve omega-3 yağ asitlerinin bakımından eksik.
Yeni bir çalışma, fındıktaki besinlerin gerçekten sperm sağlığını iyileştirdiğini gösteriyor

İspanya’daki Rovira Virgili Üniversitesi’nden bir araştırma ekibi 18 ila 35 yaş arasındaki 119 genç erkeğe test uyguladı. Birinci grup standart beslenmelerine devam etti. İkinci grup ise gündelik beslenmelerine günde iki avuç(60 g) fındık ilave etti. (Fındığın yanında ceviz ve badem de var.)

Çalışmaya başlamadan önce tüm deneklerin sperm sayıları, canlılığo, morfoloji ve hareketliliği tespit edildi. 14 haftalık çalışma sonunda fındık tüketen grubun sperm sayısında %16 artış tespit edildi. Üstelik bu yeni spermler daha canlı ve daha hızlı koşabiliyor; ayrıca DNA’ları daha saf ve Kruger Morfolojisine göre daha tipleri yerinde. (yakışıklı ve güzeller)

Peki Fındık neden bu kadar etkili?

Çünkü, Fındık sperm üretimi ve hayatta kalmak için gerekli yapı taşlarını içerir. Omega-3 yağ asitleri, folat, çinko, selenyum ve E vitamini sağlıklı sperm oluşturma için hayati öneme sahip bileşenlerdir. Badem, ceviz ve fındık doğal olarak bu elementlerle doldurulur. E Vitamini, spermin serbest radikal hasarlarından korunmasına yardımcı olur , spermin DNA kayıplarından korur. Günümüzde toprakta ve yiyeceklerde bulunmayan çinko ve selenyum, üreme sistemindeki hormonların düzenlenmesi için önemlidir, bu da sağlıklı sperm üretimini destekler.

Tmmob Zİraat Mühendisleri odasının verilerine göre Dünya Fındık Üretiminin %70i ülkemizde gerçekleşmekte. Ülkemiz de ise başı Ordu çekmektedir. Fındık üretiminin %85’i Ordu, Samsun, Giresun, Sakarya ve Düzce’den gerçekleştirilmektedir. Halen Türkiye’de yaklaşık 440 bin üretici, 700 bin hektar alanda fındık üretimi yapmaktadır.

Fındık, % 80 oranında çikolata sanayinde dilinmiş, kıyılmış, öğütülmüş biçimde; %10-12 oranında pastacılık-bisküvi-unlu mamuller sektörlerinde; %3-4 oranında da çerez olarak, kalanı dondurma sektöründe ve yağ sanayinde kullanılmaktadır.


Doğurganlıkta çeşitli faktörler rol oynar
Adaptojenik özelliklere sahip kökler ve şifalı bitkiler, vücuttaki hormon seviyelerini değiştirerek sağlıklı sperm oluşumunu güçlendirir. Antioksidan bakımından zengin gıdalar spermin canlılığını korumaya yardımcı olur. Tatlı patates, mango, balık ve bal doğurganlığı arttırmak için büyük bir tamamlayıcı gıdalardır. Diyetisyen Lauren Manaker, erkeklerin doğurganlıklarını artırmak için gazlı içecekler, işlenmiş gıdalar ve trans yağ oranı yüksek yiyeceklerden kaçınmaları, meyve ve sebze yemeye odaklanmaları gerektiğini söylüyor.

Isının sperm üretimine geçici olarak zarar verdiği de bilinmektedir, bu nedenle sıcak küvetler ve saunalar doğurganlığı olumsuz yönde etkileyebilir. Ayrıca sigara ve alkol tüketimi de doğurganlığı engellemektedir.

Plastiklerde, pestisitlerde ve kişisel bakım ürünlerinde bulunan bazı kimyasalar da erkeklerin üreme sistemini düzenleyen hormonları bozabilir. Örneğin, bir çalışmada , Güneş kremlerinde yaygın olarak kullanılan birçok ultraviyole (UV) filtre edici kimyasal, insan sperm hücrelerinin işlevine müdahale ediyor, bazıları ise kadın hormonu progesteronun etkisini taklit ediyor. Aynı şekilde, herbisit Atrazine isimli yabancı ot ilacı kurbağalarda cinsiyet değişikliğine neden olduğu ve üreme yeteneklerini olumsuz yönde etkilediği bulunmuştur.

Beslenme doğurganlık sonuçlarını iyileştirmeye yardımcı olurken, hormonları parçalayan kimyasalların varlığı açıklanamayan ve uzun süredir kısırlık sorunlarına neden olabilir. Düzenli olarak fındık, ceviz, badem tüketmek kısırlık bulmacasında önemli silahlarımız olabilir.
Kaynak
Healthline.com
Academic.oup.com
ScienceDaily.com
Science.NaturalNews.com
NaturalPedia.com
Zmo.org.tr