Arjantin’in Hassas Tarım Uygulamalarında Uydu Kullanımı

ARJANTİN UYDU YARDIMIYLA HASSAS TARIM UYGULAMALARINI GELİŞTİRECEK…

BUENOS AIRES – Arjantin, ülke ekonomisinin bel kemiği olan tarım sektörünü desteklemek için doğal afetleri ve toprak nemini izlemek için yeni bir mikrodalga görüntüleme uydusu başlatıyor.

California’daki Vandenberg Hava Kuvvetleri Üssü’nden bir SpaceX Falcon roketiyle fırlatılması planlanan Arjantin’in SAOCOM 1a uydusu için Mauricio Macri, çifrçilere ve sanayicilere hitaben yaptığı konuşmada, “Arjantin’in çok güvendiği bir yöntem olarak yüksek kaliteli hassas tarımı artıracak” diyor.Bilim adamları, 600 milyon dolarlık projenin sağlayacağı toprak ve yer altı haritalama verilerinin ürün verimini artırmaya yardımcı olacağını söylüyor.

Arjantin Hükümet yetkilileri, radar anten teknolojisinin Arjantin’in dünyadaki benzersiz bir gerçek zamanlı “su haritasına” erişmesine imkan tanıyacağını ve bunun da hasat verimlerinin, taşkınların ve kuraklıkların tahmin edilmesinde büyük kolaylıklar getireceğini ifade ediyor.

Arjantin Ulusal Uzay Çalışmaları Komisyonu (CONAE) Direktörü Raul Kulichevsky ise, söz konusu proje ile ilgili olarak, “Bu yatırım çok önemli bir misyon üstleniyor. Bu misyon çiftçilerimize inanılmaz ölçüde değerli bir katkı yapacak. Öyle ki sistem sayesinde elde edilecek yeni ve güncel bilgiler harcanan her bir dolar için ortalama 6 dolarlık geri dönüş sağlayacak” şeklinde konuşuyor.

Kaynak: İsmail UĞURAL globalagrifood.blogspot.com