Atık maddeler ile sulama sistemleri

Gelişmiş ülkelerdeki çiftçiler su kullanımını azaltmak için daha karmaşık ve gelişmiş yöntemler kullanabiliyorken, Vietnam’daki kahve üreticiler daha etkili bir sulama planlamak için atık maddeleri kullanıyorlar. Bu uygulama da onlar için çok değerli olan su tasarrufu yapmalarına yardımcı oluyor.

Dünyanın en büyük ikinci kahve üreticisi Vietnam’ın merkezi bölgesinde bulunan yaylalardaki yerel çiftçiler, yağmuru ölçmek için boş yoğunlaştırılmış süt kutuları kullanıyor ve toprağın nemini ölçmek için de zemine kalkık plastik şişeler koyuyor.Bu araçların kullanımı basit ve düşük maliyetli, neredeyse maliyetsiz ve ülkenin küçük kahve çiftlikleri tarafından geliştirilmesinin kolay olduğu biliniyor.

İklim değişikliği ve tarımda suyun aşırı kullanılmasının çiftçilere, hanelere ve sanayiye yönelik artan su kıtlığı tehdidi oluşturacağı gerçeğiyle yüzleşmek gerekiyor.

Nestlé tarafından ortak olarak finanse edilen bir çalışmada, ortalama olarak, kahve üreticilerinin kuru mevsimde yani Kasım’dan Nisan’a kadar ihtiyaç duyduklarından yüzde 60 daha fazlasını sulama dönemlerinde kullandıklarını ortaya koymuş durumda.

Vietnam’da, çoğunlukla merkezi bölgenin yaylalarında yaşayan 2.6 milyon kişi, geçim kaynakları için kahve üretimine güveniyor, daha doğrusu güvenmek zorunda. Çünkü kahve çiftliklerinin çoğu küçük çapta ve çok sayıda üretici var…

Kaynak: İsmail UĞURAL