Birleşmiş Milletler “Açlık” kavramını İnovasyon ile Yenecek

“İNOVASYON AÇLIĞI ORTADAN KALDIRMA SÜRECİNDE ANAHTAR ROLÜ OYNAYACAK”

Birleşmiş Milletler 2030 yılına kadar açlığı ortadan kaldırma iddiası ile Sürdürülebilir Kalkınma Hedefini belirledi. Bunu başarmak için, Dünya Gıda Programı (WFP), yardım programları için Silikon Vadisi yaklaşımına yöneldi. WFP’nin İnovasyon Hızlandırıcısı Başkanı Bernhard Kowatsch’e göre bu fikir basit: “Neredeyse eşi görülmemiş bir küresel çatışma ve doğal afetler arasında, 2030’a kadar açlığı sona erdirmek için yeni çözümler bulacağız.”

İnovasyon Hızlandırıcısı programı 2016 yılında başladı. İnovasyon Hızlandırıcısı, WFP personeli, yeni başlayanlar, STK’lar ve şirketlerden gelen başvuruları kabul ediyor. Bunlar arasından en iyilerini seçip, WFP ve ortaklarından finansman desteğinin yanı sıra birkaç aylık koçluk hizmeti sunuyor.

Kowatsch, inovasyonun açlığa yaklaşmanın anahtarı olduğunu açıklıyor: “İnovasyonların dünyadaki yüz milyonlarca insan için yaşamı değiştiren bir etki yaratma konusunda olağanüstü bir potansiyele sahip olduğuna inanıyorum.” WFP tarafından zaten kullanılanlar arasında blockchain, yapay zeka, gelişen internet hizmetleri yeni iş modelleri ve startup inovasyonlar gibi uygulamalar var.İnovasyon Hızlandırıcısından çıkan projeler zaten fark yaratıyor. Bu alanda somut bir örnek olarak, H2Grow adlı bir hidroponik sistem Cezayir, Peru, Çad, Ürdün ve Kenya’ya kadar uygulama alanı buldu. Cezayir’de bir çöl kampında bir Sahrî mülteci tarafından tasarlanan topraksız, su verimli topraksız sistem yerel malzemelerden yapılabilir hale getirilebiliyor. İnsanların zorlu ortamlarda, çöllerden kentsel kenar mahallelere kadar sebze ve hayvan yemi yetiştirmelerini sağlayabiliyor. Kowatsch bu durumu şöyle değerlendiriyor: “Bu basit örnekte de görülebileceği gibi inovasyon odaklı yeni uygulamalar, gıdalarımızı geliştiriyor, onların besin değerini ve dolayısıyla ailelerin gıda güvenliğini artırıyor” diyor.

Kaynak: https://globalagrifood.blogspot.com/2019/05/inovasyon-acligi-ortadan-kaldirma.html