Brezilyada Artan vejeteryanlık, Bakliyat pazarını büyütüyor.

Brezilya Fasulye ve Bakliyat Enstitüsü (Ibrafe), Küresel Bakliyat Konfederasyonu ile ortaklaşa 13 Haziran’da Rio de Janeiro’da 7. Brezilya Fasulye, Bakliyat ve Özel Mahsuller Forumunu düzenliyor. Brezilya’da bakliyat pazarı giderek büyüyor ve 2018’de 162.000 ton ihracat yapan ülkede bakliyat üretimi de çiftçilerin daha çok ilgisini çekiyor.

Ibrafe Başkanı Marcelo Eduardo Lüders’e göre, sektör şimdi “benzersiz bir fırsat” görüyor. Dünyada vejeteryanlığın gelişmesinin bakliyat sektörünü desteklediğini açıklıyor. Lüders’e göre, bu yaklaşan bir devrim, devrimin bir parçası olmak, tam zamanında ve doğru yerde olmakla ilgilidir.
Vegan ve vejetaryen sektörünün küresel geliri, geçen yıl 51 milyar doları buldu. “2019’daki Dünya” web sitesinde – trendlere ve projeksiyonlara bakıyor – The Economist dergisi, 2019’un, bu hayat felsefesinin destekçilerinin şaşırtıcı bir dalgalanmasıyla, daha önce hiç görülmemiş “veganizm yılı” olacağını öngörüyor.

Brezilya’da, Ibope Inteligência’da yer alan veriler, geçen yıl Nisan ayında yapılan bir ankette, vejetaryenlik ile tanımlanan nüfusun yüzdesinin ankete katılanların % 14’üne ulaştığını ve toplam 30 milyon kişiye ulaştığını gösteriyor. Bu, Portekiz nüfusunun üç katı veya İtalya’nın yarısı kadardır.
Sadece beş yıl önce, Brezilyalı vejeteryanların oranı % 9 idi. Yani, hayvansal ürünlerden kaçınmak isteyen müşterilerin pazarı, artık herhangi bir tüketici devi tarafından göz ardı edilemeyecek bir boyuta ulaştı ve halihazırda geliştirilmekte olan ürünler, yatırımlar ve projelerdeki vejeteryan ‘dalgasına katılıyor.Kaynak globalagrifood.blogspot.com/ (Editör: İsmail Uğural)