D Vitamini Kaynağı 7Besin! Sırt ve bel ağrılarından kurtuluyoruz.

“Güneş ışığı vitamini” olarak da adlandırılan D Vitamini, vücudumuz üzerinde güçlü etkileri olduğu bilinen temel besinlerden biridir. Hindistan gibi bol güneş ışığına sahip olan bir ülke için, nüfusun büyük kısmının D vitamini eksikliğinden muzdarip olduğunu bilmek ise şaşırtıcıdır.

D vitamini, vücutta kalsiyum, magnezyum ve fosfat gibi önemli minerallerin düzenlenmesi ve emiliminde zorunlu bir rol oynar. Dahası, bu vitamin, bağışıklık sistemini güçlendirmek için hayati öneme sahiptir ve diyabet gibi çeşitli yaşam tarzı hastalıklarına karşı direnci arttırdığı, kemik ve dişlerin büyümesini ve gelişimini kolaylaştırdığı bilinmektedir. Vücutta D vitamini eksikliği yumuşak ve kırılgan kemiklere, sürekli eklem veya sırt ağrısına, kas ağrısına neden olabilir.Bazı durumlarda, durum kötüleşebilir ve osteoporoz, raşitizm ve artrit gibi hastalıkların riskini artırabilir.

Hepimiz güneş ışığının en iyi D vitamini doğal kaynaklarından biri olduğunu biliyoruz. Ancak çoğumuz iç mekanlarımıza bağlıyız ve güneş ışığına fazla maruz kalmıyoruz; Bu nedenle, günlük olarak önerilen D vitamini dozu büyük ölçüde tehlikeye giriyor.

D vitamini eksikliğinin birçok belirti ve semptomu vardır; kişi bu belirti ve bulguları kontrol etmelidir.

  • Sık sık yorgun ve enerjiniz tüketmiş hissediyorsanız veya kendinizi iyi hissetmediğinizi genel hissederseniz, D vitamini seviyenizi kontrol ettirmelisiniz.
  • Sürekli olan eklem ağrısı veya kas ağrısı çekiyorsanız, veya merdiven çıkarken, yerden kalkarken ya da belirli bir mesafe kadar yürürken zorluk çekiyorsanız; D vitamini konusunda kayıplarınız olabilir.
  • Çok fazla saç dökülmesi D vitamini eksikliği ile de ilişkilidir.
  • Eğer yaralarınız geç iyileşiyorsa, o zaman şansınız D vitamini konusunda pek yaver gitmiyor demektir.
  • Çeşitli sağlık uzmanlarına göre, uzun süreli sindirim sorunları da D vitamini eksikliği ile ilişkilidir.
  • Vücutlarında D vitamini eksikliği olan kişilerin çoğu depresyon belirtileri ile karşı karşıyadır.
Güneş ışığından D vitamini alabilirken, D vitamini açısından zengin olduğu söylenen bazı besinler var. İşte beslenme günlüğünüze ekleyebileceğiniz sağlıklı bir D vitamini listesi.

7 Sağlıklı D Vitamini

1. İnek Sütü
Çeşitli sağlık uzmanları ve beslenme uzmanları günlük diyetinize bir bardak inek sütünün dahil edilmesini önermektedir; bu da günlük D vitamini ihtiyacınızın% 20’sini karşılayacaktır. İnek sütü D vitamini ve kalsiyum için harika bir kaynaktır. Tam yağlı süt tüketiminde D vitamini verimlidir. DK Publishing’in ‘Healing Foods’ adlı kitabına göre, “Sadece% 4 oranında yağ içerdiği için tam yağlı sütte; yağ alındığında yağda çözünen A, D, E ve K vitaminleri de azaltılır. ”

İnek sütü, D vitamini ve kalsiyum için harika bir kaynaktır.

2. Yoğurt
Protein bakımından zengin olan yoğurtlar aynı zamanda D vitamini ile zenginleştirilmiştir Yoğurt satın almadan önce etiketi okuduğunuzdan emin olun, çünkü bu yoğurt içerikli bir çok ürün tatlandırılır, yani şeker içeriği çok yüksektir.

Yoğurtlar ayrıca D vitamini ile güçlendirilebilir.
3. Portakal Suyu
Portakal suyu içmeniz için başka bir neden veriyoruz – evet, portakal suyunun iyi miktarda D vitamini ve C vitamini vardır. Aynı zamanda çeşitli sağlık yararına sahip özelliklerle dolup taşan en iyi meyve sularından biridir. Kahvaltıya bir bardak taze portakal suyu dahil etmek, güne başlamanın en iyi yoludur. Ancak her zaman taze portakal suyunu tercih edin ve marketlerde satılan portakal sularını alırken de etiketine dikkat edin. Bazı meyve suyu adı altında satılan ürünlerde ne yazık ki yüksek fruktozlu nişasta bazlı şeker kullanılmakta.

Portakal suyu mükemmel bir kalsiyum ve D vitamini kaynağıdır
4. Yulaf ezmesi
Kepekli tahılların çoğunda olduğu gibi, yulaf ezmesi de mükemmel bir D vitamini kaynağıdır. Bunun dışında yulaf, vücudumuzun sağlıklı ve formda kalması için gerekli olan temel mineraller, vitaminler ve kompleks karbonhidratlarla doludur.

Yulaf aynı zamanda gluten intoleransı olan bireyler ile guatır hastalarına doktor gözetiminde tavsiye edilmektedir.

5. Mantar
Mantarlar güneş ışığında büyüdüklerinden, D vitamini açısından oldukça zengindirler. Bunun dışında mantarlar B1, B2, B5 vitaminleri ve bakır gibi mineraller bakımından da zengindir. Ancak bütün mantarlarda aynı miktarda D vitamini yoktur, türüne ve çeşidine göre değişir. Doğal güneş ışığında kurutulmuş mantarları seçmek her zaman daha iyidir. Güneşte kurutulmuş mantar bulamıyorsanız, D vitamini içeriğini artırmak için onları güneşte de bırakabilirsiniz.

Mantarlar D vitamini, B vitamini, B1, B2, B5 vitaminleri ve bakır gibi mineraller bakımından zengindir.
6. Yumurta Sarısı
Yumurta sarısı, diğer bir zengin D vitamini kaynağıdır. Yumurta ilave kaloriler ve yağ ile gelebilir, fakat aynı zamanda protein ve iyi karbonhidratlar da dahil olmak üzere gerekli tüm besin maddelerini içerir. Bir günde birden fazla yumurta sarısını yemediğinizden emin olun. Bir omlet hazırlayın ve lezzet ile besin değerini artırmak için bazı sebzeler ekleyin.


Yumurta sarısı sağlıklı bir iyi yağ ve D vitamini kaynağıdır.

7. Yağlı balık
Çok fazla D vitaminini bir arada almak istiyorsanız yağ oranı yüksek balıkları tercih edebilirsiniz.Beslenmenize ringa balığı, uskumru, somon balığı ve ton balığı gibi daha fazla balık dahil edin. Özellikle somon balığı mükemmel bir D vitamini kaynağıdır ayrıca kalsiyum, protein ve fosfor bakımından da zengindir.


Somon gibi yağlı balıklar kalp için iyidir ve iyi bir D vitamini kaynağıdır.

Günlük D vitamini dozunuzu almanın en iyi yolu güneşte zaman geçirmektir. Bununla birlikte, güneşin altında zaman geçirmek D vitamini içeriğini arttırmak için yeterli olabilir veya olmayabilir. Bu D vitamini besinlerini yemek, vücuttaki bu besleyiciyi arttırmanın harika bir yoludur.Kaynak:
Science Daily
FoodMagazineNews