FSA; “Hazır Gıdaların Etiketi daha kapsamlı olmalı.”

Gıda Standartları Ajansı daha kapsamlı gıda etiketlemesi tavsiyesinde bulunmakta ve aşırı duyarlı tüketicilerin korunması için yeni öncelikler belirlemektedir.
Gıda Standartları Ajansı (FSA); Günümüzde tüketime hazır gıdaların daha fazla güven toplaması için etiketlerin daha zengin hale gelmesini hedefliyor. FSA’nın en önemli talebi hazır gıdaların etiketlerinin tıpkı ambalajlı gıdalarda olduğu gibi alerjen gruplarının daha belirgin olması ve etikette daha fazla yer ayrılmasıdır.

Kurul’un ilk amacı İngiltere ve bağlı krallıklarını Gıda Alerji ve intoleransı olanlar için iyi bir yer haline getirmek. Bu amaca uygun olarak düzenlenen bir basın toplantısı ile Bakanlar için tavsiye raporunda etiket bilgilerinin daha detaylı olmasını talep eden FSA, tüketime hazır ürünlerin zorunlu bilgilerinin genişletilmesini de talep etmekte.

Tam İçerik etiketlemesi Raporun Ana Başlığı

FSA tarafından, alerjik tüketicilere, aynı etiketleme sisteminin tam içerikle sunulması ve daha fazla duyarlı olması hedeflenmekte. Alerjik vakaların, gıda kaynaklı tüm rahatsızlıklarında önüne olduğunu belirten FSA Başkanı Heather Hancock şunları söyledi:

“Gıda alerjileri ve intoleransı milyonlarca insanı etkiliyor ve etkisi neredeyse tüm gıda kaynaklı hastalıklardan daha büyük olabilir.

“Bu nedenle, daha kapsamlı gıda etiketlemesinin, tüketicilere daha fazla koruma sağlamak için doğru sonuç olduğuna karar verdik ve çalışacağından emin olabileceğimiz bir yolla girdik.

‘Riskleri tamamen ortadan kaldırmak mümkün olmasa da, bu değişikliğin öncelik verdiğimiz önlemlerin yanı sıra alerjik tüketiciler için daha etkili bir koruma sağlayacağını düşünüyoruz.’


Halka açık bir toplantıda, Kurul, Bakanlar için tam içerik etiketlemesinin doğrudan satış için önceden paketlenmiş tüm yiyeceklerde zorunlu olması gerektiği konusunda tavsiye raporunu hazırladı.

Bu rapor ile ayrıca FSA; gıda endüstrisinde en iyi uygulamaları bulmayı, teşvik etmeyi, hızlandırmayı ve işletmelerde kamuoyu farkındalığı oluşturmayı hedeflenmekte.

Kurulun bu raporu, nihai kararı alacak Bakanlar için verilen resmi tavsiyelerin temelini oluşturacaktır.
Burada bahsedilen hazır gıdalar, satıldıkları yerde paketlenmiş yiyeceklerdir. Örneğin, günün erken saatlerinde personel tarafından hazırlanan ve satın alınmak üzere rafa yerleştirilmiş paketlenmiş bir sandviç veya salata.

İngiltere Yasalarına göre şu anda, bu gıdaların, alerjenlerle ilgili etiketler ve bilgiler taşıması gerekli değildir, çünkü müşterinin bu bilgi için ürünü yapan veya paketleyen kişi tarafından bilgilendirilmesi gerekir.
Türkiye Bir Adım Önde

Bugün süpermarketlere gittiğinizde hazır bir gıda aldığınızda içerik bilgileri ile muhakkak karşılaşırsınız. Alerjen ürün içeren gıdaların etiketlerinde bu ürünler diğer içerik bilgisinden farklı punto ve büyüklükte yazılmalıdır. Genellikle Alerjen ürünler TÜRK GIDA KODEKSİ ETİKETLEME VE TÜKETİCİ BİLGİLENDİRME YÖNETMELİĞİ gereğince koyu puntolar ile yazılır.

Bizim de daha önce bahsettiğimiz Fast Food ve AVM bazlı tüketimde (ilgili yazımızı okumak için tıklayınız) Etiket bilgileri ne yazık ki mevcut değil. Ekmek arası döner alıyoruz ama ekmeğin alerjeni gluten hakkında kimse bizi uyarmıyor..

Gıda Güvenliği açısından gelecek zaman kipi oldukça umut verici…Kaynak:
https://www.food.gov.uk