Öğlen arası çöpe dönmesin (Elif Yılmaz Yazdı)

Birçok ofis çalışanı öğlen aralarında yoğunluk sebebiyle kahve -kek veya bir sandaviç gibi hızlı tüketim ürünlerini tercih ediyor!Peki öğlen arasının arkasında kalan atıkları hiç düşündünüz mü?

İngiltere’de 1200 kişilik ofis çalışanları arasında yapılan bir araştırmada yarısından fazlasının bu paketli hızlı tüketim ürünlerinden aldığını ve bu sebeple kişi başı yıllık 276 kg atık ortaya çıkardığını ortaya koydu.

Bu sebeple ingilterede başlatılan ‘ʼlunch on the goʼʼ
kampanyasıyla ( alacagın içecek ve yiyeceğin için kendi bardak veya kutunu getir) atıkların
azalmasına dolayısıyla çevre kirliliğindeki artışa dur demeye katkı sağlandığı düşünülüyor
Hatta ingiltere’deki bu akıma destek veren birçok firmanın , %10 fiyat indirimi sunmanın, bazı müşterileri kendi öğle yemeği kutusu ile hazırlanmaya ikna ettiğini gösterdi.

Kahve bizden bardak sizden,atıklara dur de!

Bu akım hem tüketim odaklı olmaktan kurtarıyor hemde arkamızda çöp yığınları bırakmamıza engel oluyor. Böylece her yıl yaklaşık 11 milyar adet ambalaj atığına engel olunuyor. İngilterede bazı restoran şişe sular yerine suları bardakta sunarak plastik atığını azaltırken,kimi restoran plastik çatal bıçakları tezgah arkasına alarak %30 plastik çatal bıçak kullanımını azaltarak destek veriyor.
Genel olarak çevre kirliliğini azaltmayı görev edinmiş firmalar ise kompost veya geri dönüştürülebilir karton kutular bardaklar ve biyolojik olarak parçalanabilir çatal kullanmaya çoktan başladı.