Pasifik Ada Ülkeleri ile Çin Arasında Tarımsal İşbirliği

ÇİN, PASİFİK ADA ÜLKELERİ İLE TARIMSAL İŞBİRLİĞİNİ GELİŞTİRECEK…

NADI, FIJI, (Xinhua) – Çin ve Pasifik Adası Ülkeleri, Cuma günü tarım alanında karşılıklı ve yararlı bir işbirliği oluşturmak anlaşma yaptılar.

Çin’in Tarım ve Kırsal İşler Bakanı Han Changfu, Fiji, Papua Yeni Gine ve Cook Adaları ile Niue, Samoa, Tonga ve Vanuatu gibi Mikronezya Federal Devletleri Pasifik Ada Ülkeleri’ndeki meslektaşları arasında, Fiji’nin üçüncü büyük şehri Nadi’de düzenlenen başarılı toplantıda bir araya geldi.Bakanlar, “Çin ve Pasifik Ada Ülkeleri arasındaki pratik tarımsal işbirliğini ilerletmek,” ve “Belt and Road Girişimine ortak katkıda bulunma fırsatını değerlendirmek” konulu bir günlük toplantı sonrasında düzenlenen Nadi Deklarasyonunda, ortak sorunları tartıştıklarını söylediler. Tarımsal kalkınmaya ilişkin düzenlenen Çin ve Pasifik Ada Ülkeleri Tarım Bakanları Toplantısında “Nadi Deklarasyonu” kabul edildi.

Deklarasyonda, “Çin ve Pasifik Ada Devletleri’nin, karşılıklı tamamlayıcılığımız sayesinde, tarımsal işbirliği için büyük bir potansiyele sahip olduğuna inanıyoruz. İşbirliğimiz, halkların refahını artırmak ve karşılıklı saygı ve ortak gelişme içeren kapsamlı stratejik ortaklığımızı derinleştirmek için önemli olacaktır” ifadeleri yer aldı.

Bakanlar, birbirlerinin tarımsal kalkınma stratejileri ve planları ile daha iyi uyum sağlamayı kabul ettiler ve ortaklaşa tarımsal işbirliğinin yönünü ve önceliklerini belirleyecek, kaynakların birleştirilmesini kolaylaştıracak ‘”Çin ve Pasifik Ada Ülkelerinin Tarımsal İşbirliği Eylem Planı”nı hayata geçirmeyi ortak hedef olarak belirlediler…KAYNAK: https://globalagrifood.blogspot.com/