İnternetten Gıda Satışları Artıyor.

E-ticaretin toplam perakende pazarından aldığı pay hızla artıyor. 2019 yılına hızlı başlayan e-ticaret sektöründe geçen yıla göre en büyük artış, yüzde 112 ile gıda ürünleri grubunda yaşandı.
Gıda fiyatlarındaki dalgalanma, tüketicilerin hızla bilinçlenmesi, uygun fiyat arayışı, teslimat yarışına giren e-ticaret sitelerinin aynı gün teslimat seçenekleri ve yöresel ürünlere kolay erişim internetten gıda satışlarını artırdı. Geçen yıla göre yüzde 112 artan online gıda satışları 2019’un ilk 3 ayında en hızlı büyüyen ürün kategorisi oldu. Aynı dönemde online dükkanların e-ticaret satışlarından elde ettikleri gelir ise yüzde 64 arttı. İnternetten gıda alışverişlerini en çok erkekler tercih ederken, sağlıklı beslenmek için organik ve yöresel ürünleri tercih eden tüketiciler, özellikle e-ticaret mağazalarına yöneliyor.

ŞEHİRLİ NÜFUSUN YÖRESEL VE ORGANİK ÜRÜNLERE TALEBİ HIZLA ARTIYOR

Yılın ilk çeyreğinde internetten gıda kategorisinde en çok; yöresel ürünler, organik gıdalar, ramazan paketleri, kurutulmuş gıdalar, reçel ve konserve satışı gerçekleştirildi. Sağlıklı beslenmek için organik ve yöresel ürünleri tercih eden tüketicilerin e-ticaret sitelerine yönelmesindeki en büyük nedenin ise fiyat karşılaştırma imkanı olduğu görüldü. Gıda kategorisindeki siparişler özellikle büyük illerden gelirken, Güneydoğu, Karadeniz ve Akdeniz bölgeleri en fazla gıda satışı yapan bölgeler oldu.

SEKTÖRÜN GÖRÜNMEYEN YÜZÜ

TGK Gıda Hijyen Yönetmeliği ve Kayıt Onay Yönetmeliği‘ne göre birincil üretim yapan aile işletmeleri, bakanlık denetiminde kısmen yer almaktalar

Bu da bireysel üretimi arttırmakta haliyle de, bireysel sosyal medya hesaplarından üretilen el emeği ürünlerin satışı gerçekleşmektedir.
Yapılan bu araştırmanın görünmeyen bu yüzünde de oldukça büyük bir pazar vardır. Ancak, tüketicilerden üretim yeri ve tüketim bilgileri üzerinde olmayan ürünlerin alımını tavsiye etmeyiz. Üreticilerin Gıda Etiketleme bilgilerini yerinde vererek, müşteri memnuniyeti sağlamaları da tavsiyemizdir.Kaynak: Hurriyet