Mide Güldürücü Bomba Bilgi: Güne Limonla Başla!

NARENCİYELERİN KRALI LİMON BU FAYDALARIN OKUYUNCA, ÇOK ŞAŞIRACAKSINIZ…

Her sabah bir veya iki bardak limon suyu almak, sağlığa kavuşmanın ve korumanın en basit ve en etkili yollarından biridir. Vücudun, kahvaltı sırasında tüketilen besinleri emmesi hızlıdır, böylece narenciye ile zenginleştirilmiş suyun birçok faydasının tadının çıkarmasıda kolaylaşır.

Narenciyelerin doğal yapısı gereği Antioksidan bakımından zengin, cilt ve sindirim tedavisi, aynı zamanda iyileşmeyi ve detoksifikasyonu teşvik eder.
Limonlar ise kansere sebep olan serbest radikalleri ortadan kaldıran tonlarca antioksidan içerir. Ayrıca kanser hücrelerinin büyümesine katkıda bulunan asidik ortamları nötralize ederler. 2009 yılında Cheju Ulusal Üniversitesi tarafından yapılan sistematik bir gözden geçirme , limon ve diğer narenciyelerin pankreas kanseri riskini azalttığına dair destekleyici kanıtlar sunmaktadır .
Limon suyu lekeleri onarır ve hasarlı cildi canlandırır. Sivilceden sorumlu bakterileri öldürür, yaşlanma sürecini yavaşlatır ve cildin gençlik ile parlamasını sağlar.

Ayrıca yaralanmalardan ve stresten kurtarmayı hızlandırır. Limon suyu kemikleri, kıkırdakları ve dokuları iyileştirir ve sağlıklarının korunmasına yardımcı olur. Ayrıca, boğaz ağrısı çeken kişiler için iyi bir içecektir, mukus erimesine yardımcı olur.

Sindirim sistemi için her sabah limon alımı faydalıdır.
Limon , tükürük ve mide sularındaki hidroklorik asit ile benzer bir sindirim aktivitesine sahiptir. Aynı zamanda karaciğeri yiyeceklerin sindirilmesi için daha safra üretmesi için zorlar.

Limon, toksinleri sindirim sisteminden uzaklaştırır ve vücuttan temizler. Sitrik asit içeriği, karaciğerin detoksifikasyon aktivitesini destekler.Limon suyu bağışıklık, biliş, ağırlık, nefes ve lenf iyileştirir
Limonun iltihaplanma ve enfeksiyonlarla savaşan C vitamini içerdiği yaygın bir bilgidir . Ayrıca birçok solunum koşulunu iyileştiren bir fitokimyasal olan saponin vardır. Mukus erime aktivitesi, hava damarlarını temizlerken, anti-enflamatuar özelliği astımı hafifletir. Limon suyunun soğuk algınlığı ve öksürükler için tavsiye edilmesi şaşırtıcı değildir.

Limondaki yüksek magnezyum ve potasyum seviyeleri konsantrasyonu beyin fonksiyonlarını iyileştirir. Enerji seviyelerini yükseltirler, insanların kendilerini daha iyi hissetmelerini sağlar ve depresyon ve stresin olumsuz etkilerini hafifletir. Limonlu su içmek, çalışma sırasında zihinsel kapasitelerine çok fazla güvenmek isteyen insanlara da yardımcı olacaktır.

Limonlu su da kilo vermek isteyenlere çok faydalıdır. Detoksifiye edici ve sindirim etkisi kilo vermeye yardımcı olur; pektin içeriği isteklerle savaşır; ve hayvan çalışmaları, yüksek yağ içeren diyetlerde sıçanlarda şişmanlığı önleyebileceğini göstermektedir .

Limondaki sitrik asit, nefesi iyileştiren bir koku verir. Limon suyu ayrıca diş eti iltihabı ve diş ağrısı semptomlarını hafifletir.

Limon suyu ayrıca lenfatik sistem için hidrasyon sağlar. Vücuttaki en büyük dolaşım sistemi olduğu düşünülen lenfatik sistem, toksinler ve vücuttaki atıklardan kurtulmaktan sorumludur.
Kan şekeri ve pH’ı dengeleyen kafeinsiz, göz dostu bir enerji yükseltici
Limon suyu sadece su kaybını takviye etmekle kalmaz, aynı zamanda derhal enerji seviyenizi yükseltir. Beyni, kardiyovasküler sistemi, sindirim sistemini ve bağışıklık sistemini dehidrasyondan korur. Limonatanıza bal koyarsanız enerji artırıcı etkisini de olacaktır.

Limon suyu asitli olsa da, pH seviyelerini dengeler. Magnezyum , potasyum , ve diğer mineraller limonun alkalin yapısından dolayı vücut tarafından emilimi kolay olur.

Ayrıca kan şekeri sağlıklı dengesine ulaşmasını sağlar . Biyoflavonoitleri daha fazla insülin üretmeye teşvik ederek diyabet hastaları için de yardımcı olur.

Limon suyu, kahveye benzer canlandırıcı etkiler yaratır. Kahve, potansiyel olarak zararlı kafein içerir, dehidrasyona neden olabilir ve asitliği arttırır.

Son olarak, limon suyu gözleri katarakt, maküler dejenerasyon ve diğer göz problemlerinden koruyabilir . C vitaminin yanı sıra, gözler için harika olan A vitaminini de içerir.Kaynak
Food.News
FoodsForBetterHealth.com
NCBI.NLM.NIH.gov