Yumurtaya Alternatif Aranıyor

GIDA ŞİRKETLERİ YUMURTAYA ALTERNATİF ÜRETME ÇALIŞMALARINA HIZ VERİYOR…

Gıda şirketleri, yumurtaya alternatif üretmek için çalışmalarına hız verdi. Üreticiler, yumurta ticaretinin maliyetinin arttığını ve yumurtanın salmonella enfeksiyonu da dahil birçok ciddi sağlık sorunlarına neden olabileceğini belirterek yumurtaya alternatif gıda arayışını savundu.

Bloomberg’ın haberine göre ilk kez 2015 yılında Follow Your Heart şirketi tarafından VeganEgg (Vegan yumurta) pazarlandı. Yumurta önce su yosunlarından elde edilen glütensiz undan daha sonra da soya fasulyesi tozundan üretildi.ollow Your Heart şirketi CEO’su Bob Goldberg, şirketin bu yılın sonuna kadar gerçeklerine daha da benzeyen yumurta üretmeyi hedeflediğini söyledi.

Soya fasulyesi tozundan yapılan bu yumurta, Spero şirketi tarafından kabak çekirdeği proteininden üretilen bir başka yumurtayla yarışıyor.

Daha önce Hampton Creek olarak bilinen Just Inc. şirketi de geçen yılın sonlarında börülceden elde edilen proteinden yapılan alternatif bir yumurta üretimine başlamıştı.

Şirket, üretim sürecinin başlamasının ardından sadece bu yıl ABD’de yaklaşık 3 milyon yumurta sattığını duyurdu. Avrupa’ya ve Asya’ya da ihracat yapmayı planladıklarını kaydetti.

ABD’li şirket Clara Foods, mayadan alternatif yumurta üretmek için çalışmalar yürüttüklerini ve bu ürünün en kolay çözünen proteine sahip olacağını açıkladı.ABD Gıda ve İlaç Dairesi, her yıl yaklaşık 79 bin ABD’linin kirli yumurtalardan dolayı hasta olduğunu bildirdi.

Ancak insanların çoğu halen hiçbir yumurtanın gerçek bir yumurtaya dönüşemeyeceği ve dengeli beslenme için doğal ve hayvansal ürünlerin tüketilmesi gerektiği görüşünde.

ABD Yumurta ve Tavukçuluk Konseyi, tüketicilerin yumurta alternatiflerini denemeye istekli olmadıkları belirterek bu yumurtaların zararlı olmadığını fakat sağlıklı ve dengeli beslenme için hayvansal ve doğal ürün tüketmenin çok daha önemli olduğunu vurguladı.

Pazarlama araştırması yapan Nielsen şirketi, yumurtanın ağırlıklı olarak yemeklerin hazırlanmasında kullanılması nedeniyle gerçek yumurta pazarının durumdan henüz ciddi ölçüde etkilenmediğini bildirdi.
Kaynak: Londra, Şarku’l Avsat
Alıntı: globalagrifood.blogspot.com/