“Pamuk gibi” benzetmesi gerçek mi oluyor?

SOFRALIK PAMUK OLUR MU, PAMUK YENİLEBİLİR Mİ?

Pamuk çok farklı şekillerde ve çeşitli sanayi dallarında kullanılır, ancak protein-ağırlıklı bu bitki hiçbir zaman yemek için güvenli değildir. Bunun sebebi, pamuğu zararlılardan koruyan ancak insanlar için toksik olan kimyasal gossypol içermesidir. Scientific World Journal’a göre, gossypol insanların kan potasyumunu düşürür ve güçsüzlüğe, solunum sorunlarına ve felç geçirmesine yol açar.

Ancak 20 yıldan uzun süren araştırmaların ardından, Texas A&M Üniversitesi’ndeki bilim adamları pamuk çiğidini yenilebilir (edible) hale getirmenin yolunu bulduklarını söylüyor.

NPR (Ulusal Kamu Radyosu), yeni pamuk çeşidinin hâlâ gossypol içerdiğini fakat bunun çiğitte bulunmadığını bildiriyor. Bilim adamları daha önce hiç gossypol içermeyen pamuk yetiştirmeyi denemişlerdi, ancak hiçbir zaman bu ticari açıdan uygulanabilir olmadı, çünkü pamuğu zararlılardan koruyabilmek için bir miktar gossypol kullanımı gerekliydi.

ÇİFTÇİLER BİRAZ BEKLEYECEK

Ekim ayı ortasında, ABD Tarım Bakanlığı, çok düşük gossypol seviyesine sahip olan bu genetik değişikliği onayladı. Piyasaya çıkmadan önce ABD Gıda ve İlaç İdaresi (FDA) tarafından onaylanması gerekiyor, bu yüzden çiftçilerin daha birkaç yıl boyunca bu çeşidi üretmeleri mümkün olmayacak.

Texas A&M Üniversitesi Profesörü ve Baş Araştırmacı Keerti Rathore, Bloomberg’e yaptığı açıklamada, pamuk çiğidini humus tadıyla karşılaştırarak, “Hiç de fena değilmiş” diyor.

NPR’ye konuşan Rathore, genetiği değiştirilmiş pamuk, dünyadaki milyonlarca insana, özellikle de yetersiz beslenme oranlarının yüksek olduğu ülkelerde yeni bir gıda kaynağı sağlayabileceğini belirtiyor. Örneğin Hindistan, diğer ülkelere göre daha fazla pamuk üretir ve ne var ki aynı zamanda dünyada en fazla yetersiz beslenen insan sayısına sahiptir.

YEM SEKTÖRÜNDE DE KULLANILABİLİR

Amerika Ulusal Pamuk Konseyi’ne göre çiftçiler hâlâ pamuk çiğidini faydasız olarak görüyorlar çünkü onları satamıyorlar ve pamuk çekirdeklerinin sadece yüzde 5’i ekiliyor. Bununla birlikte, yeni pamuk çeşidi, bitkinin hayvancılık ve su ürünleri yem endüstrisinin kullanımını genişletme fırsatını sunuyor. Bloomberg, genetiği değiştirilmiş pamuk tohumlarının alabalık ve somon balığı için yiyecek olarak kullanılabildiğini ve tüm balık yemlerinin yüzde 50’sine de ucuz bir alternatif teşkil ettiğini açıklıyor.

Bloomberg ayrıca, dünyadaki tüm pamuklar gıda için güvenli olsaydı, günde 600 milyon insanı beslemek yeterli olurdu diyor.

Araştırmacılar FDA’dan bir karar bekliyor, ancak pamuk tohumlarını piyasaya sürmeye yardımcı olabilecek tohum şirketlerine şu an itibarıyla çoktan ulaşmış durumdalar…

Alıntı: https://globalagrifood.blogspot.com/