Yedikleriniz; Listeria’ya karşı direncinizi azaltabilir!

College Cork Üniversite’nden araştırmacılar şaşırtıcı bir keşifte bulundu: Karbonhidrat, abur cubur, kırmızı et ve doymuş yağ oranı yüksek yiyeceklerden oluşan bir beslenme; gıda kaynaklı patojen Listeria monocytogenes tarafından Zehirlenme riskinizi arttırabiliyor .

Microbiome’ın en son sayısında yer alan raporlada, bilim adamları , Fast Food alışkanlıklarının bağışlık sisteminin Listeria gibi bulaşıcılara karşı savaşmasını engelliyor. Aşırı yağlı tüketim ince bağırsakları Listeria zehirlenmelerine karşı savunmasız bırakıyor.


Araştırmacılardan Cormac Gahan, “Sonuçlarımız beslenme şeklinin bağırsak mikrobiyotası ve bağışıklık sistemi üzerindeki etkileriyle, bulaşıcı hastalığa karşı direncinde önemli bir etkisi olabileceğini gösteriyor” dedi. “Bunun, özellikle hamilelik sırasında, yaşlılıkta ve bağışıklık sistemi baskılanmış kişilerde insan sağlığı için önemli etkileri var. Ayrıca bulaşıcı hastalıklarla ilgili araştırmalarda daha genel etkileri vardır. ”

L. monocytogenes’in neden olduğu , listeriosis olarak bilinen enfeksiyon ciddi ve ağır bir durum olarak kabul edilir. Listeriosis nadirende olsa öldürücüdür. Enfekte hamile kadınların %20’sinde ölü doğum görülmektedir. Bu ölüm oranı ile enfeksiyonun dünya çapında bir halk sağlığı problemi olduğu kabul edilmektedir.

Çalışmada, ekip, yüksek yağlı bir diyetin bir fare modeli kullanarak listeriyoz riskini nasıl arttırdığını araştırdı. Sonuçlar: “Kısa süreli beslenenler de dahil olmak üzere, yüksek yağlı bir diyet uygulanmış fareler, bağırsak mikrobiyolarında önemli değişiklikler yaşadı. Aynı zamanda değiştirilen gen kombinasyonu ile mikrobiyatanın L. monositogenes enfeksiyonuna duyarlılığını arttırıldı. Sonuç olarak patojen bakteri ailelerinde artış gözlemlendi

Fast Food adı verilen hızlı tüketim tarzı beslenmelerin yüksek yağlı ve yüksek karbonhidratlı içeriği dolayısıyla bağırsak sisteminde yaptığı zorlama fekal mikrobiyatanın gelişmesine zemin oluşturmakta. Araştırmada da farelere listeriyoz verildikten sonra enfeksiyonun ilerlemesinin temel sebebinin bağırsak mikrobiyosunda gerçekleşen değişiklikler olduğu gözlemlendi.

Araştırmacılar bu noktada; bağırsak mikroflorasında ve besi yapısında uygulanan değişikliklerin; tüm bağışıklık sistemini zedelediğini ve yeni enfeksiyonlara yol açtığı konusunda hem fikir. Ayrıca gen değişiminin karaciğeri de etkilediği ve sistematik olarak enfeksiyona duyarlı hale geldiği gözlenmiştir.Fast Food ve Avm alışkanlıklarının hijyen riskleri ve diyetlerin yağsız olmaması gerektiğini belirten yazılarımızı okudunuz mu?

Sigara içmek ve yüksek tansiyondan daha fazla ölüme neden oluyor!

The Lancet de Yayınlanan bir başka çalışmada araştırmacılar lif ve meyve tüketimi düşük olan buna karşı tuz ve yağ oranı yüksek olan Batı tipi beslenme tarzının, sigara kullanımı ve yüksek tansiyon ile daha fazla ölüme yol açtığı sonucuna vardılar .

Aynı yazıda Kardiyovaskler rahatsızlıklar, diyabet ve kanserin beslenme tipine göre tetiklenmesinin her 5 ölümden 1’inde sorumlu olduğu düşünülmekte.

Sayılar şaşırtıcı: 2017’de, 11 milyondan fazla ölüm (toplam kaydedilen ölümlerin yüzde 22’si) zayıf beslenme sonucudur. Buna karşılık, tütün ve sigaraya bağlı ölümler 18 milyon ölüme neden oldu. Araştırmacılar bu rakamları analiz ettiklerinde yüksek sodyumlu ve tam tahıl ve meyvelerden uzak kalmış beslenmiş kişilerin ölümlerin yarısından fazlasını oluşturduğunu buldular. Kalan ölümler yüksek oranda kırmızı ve işlenmiş et tüketimi, şekerli tatlandırılmış içecekler ve diğer sağlıksız yiyeceklerden kaynaklanmıştır.

Yetersiz beslenmeden daha mühim bulgulara ulaşılmakta ve aşırı tüketime bağlı olarak yüksek yağlı diyetlerin bireyleri ölüme götürdükleri de bilimsel bulgularda yer verilmekte. Yapılan araştırmalar; konu hakkında tüm kurumların bir arada çalışma yürütmesi ve bu zorlayıcı beslenme şekillerinden kişileri uzaklaştırması sonucuna varmakta.
Kaynak
MedicalXpress.com
CDC.gov
Termedia.pl
Independent.co.uk
TheLancet.com