“ENERJİ BAR” adlı gıdalar, Nişasta bazlı Şeker ve Yağ deposu.

Birebir bir marka ya da bir isim üzerinde durmaya gerek yok. Enerji içecekleri yada enerji barı olarak da belirtilen çikolata paketleri genellikle kafein sukraloz ve şeker yüklüdür.
Peki bu “enerji” çubuklarındaki büyünedir? İnsanların yemesi için özel kılan ayrıntı nedir?

Bir çok çikolata paketinin üzerinde “Enerji patlaması” , “Enerji bombaları” gibi ibareler son zamanlarda oldukça göze çarpıyor. Ancak bu atıştırmalık barlar belki de içeriklerinin tam tersini bulunduruyor.

Uzmanlar enerji elde etmenin düzenli spordan ve dengeli beslenmeden geçtiğini her fırsatta haykırıyorlar. Ancak bazı gıda firmaları bu konuda boş durmuyorlar. Günümüz diyet programlarının revaçta olması, dengesiz beslenmenin nimetten sayılması ve bazı çevrelerin bundan nemalanması ayrı bir grubu oluşturdu: BİLİNÇLİ TÜKETİCİ

Bugünden itibaren siz de bir bilinçli tüketici olabilirsiniz. İşe aldığınız gıdaların etiketlerini okuyarak başlayabilirsiniz. Etiketlerde anlamadığınız yerler olursa FORUM sayfamızda tam size göre konularımız mevcut; biz gıda mühendislerine sorabilirsiniz.

Eğer bilinçli tüketici olmayı istemiyor ve üzerinde ENERJİ yazan ileri işlenmiş gıdalardan enerji alacağınızı düşünüyorsanız hazır olun: Kan akışınızda yavaşlamai hafıza kaybı, bağışıklık sisteminizde değişiklik ve bağırsaklarınızda düzensizlik sizi bekliyor.Şeker’in suçu ne?
Aslında temel besin maddesi şeker; tamamen tüketmememiz gereken bir ürün değil. Ancak Enerji Barları gibi yüksek şeker içerikli gıdaların da olumsuz etkileri oldukça fazla. Ayrıca yüksek fruktozlu şekerin kolit ve bağırsak kanserini arttırdığını biliyorsunuzdur.Yüksek fruktozlu şeker nişasta bazlı şeker olarak da piyasa da bilinmektedir.

Şekerin vücudunuzun doğal olarak detoksifikasyonunu engellediğini bilinir ? Şekerin aşırı tükerimi, vücudunuzdaki minerallerin emilimini azaltır ve karaciğeri strese sokabilmektedir. Bu popüler enerji barı markalarının birçoğu fruktoz, sakaroz, Yüksek Fruktozlu Şeker veya glikoz ile işlenmiş şeker içerir. Fruktozu yükseltilmiş şeker, beyine midenin dolu olduğunu gösteremeyen kimyasal bir kanıttır, bu yüzden öğün değişimi için bu “enerji barını” yiyorsanız, size bol şanslar.

Fruktozu savunmak isterseniz, kısmen ürik asit ve serbest radikallere bağlı olarak karaciğerin trigliseritlere dönüştürdüğünü düşünün. Bu trigiliseritlerin karaciğer yapısına ne kadar zarar verdiği aşikardır. Eğer Yüksek Fruktozlu şekerin savunulacak bir tarafı olsaydı DÜnyanın bu konudaki dev firması Gıda Mühendislerinin hemen bütün etkinliklerine sponsor olabilirdi. Bu dev firmanın Bursa’da devasa tesisinin olduğunu unutmamak gerek.Yüksek fruktoz mısır şurubu;mısır nişastasından gelir, 10da 9’u GDO’ludur ve böcekleri mısırların olum aşamasında uzak tutan gen kombinasyonu içerir.
Sükroz yani sofra şekeri ise fruktoza göre oldukça masum ama fruktoz ve glikozun bir kombinasyonundan başka bir şey değil. Doğrudan kan dolaşımınıza karışma gibi bir özelliği olduğundan aşırı tüketiminden kaçınılması gerekir.

Mesela bir de kahverengi pirinç şurubu var (bunu savunmaya çalışmayın): Şekersiz hayata merhaba demeye çalışan ve diyet yapan kişilere ilk bu önerilir ve ne yazık ki arsenik içerebilir. Arama motorlarına yazıldığında bu ürünün ticaretini yapanların nasıl da ballandıra ballandıra anlattıklarını görünce şaşırmamak elde değil.

Akçaağaç şurubu, ya da çınar pekmezi: Kanada ve ABD’nin simgesi olan Maple agacından yapılır. Antioksidan bileşenler içeren akçaağaç şurubunda riboflavin, kalsiyum, çinko, manganez, potasyum, fosfor, demir ve magnezyum da bulunur.Ancak şeker bağlarında fruktoz içermektedir ve aşırı yüketiminden kaçınılmalıdır. Enerji Barlarda şekeri saklamak için kullanılan bir üründür aslında. Gıda Firmalarının Şeker saklama taktikleri yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz.

Enerji barlarında sırada Agave şurubu var, ama bu da doğal değil. Agave kaktüsünün içindeki sıvıdan elde edilen bir tatlandırıcıdır. Çabuk çözünür olduğu için özellikle içeceklerde sıklıkla kullanılır. Aslında NBŞ’den daha fazla fruktoz içerir desek yeridir.

Soya proteini izolatı
Soya proteinini izole etmenin yolu ile benzin rafinasyonunda kullanılan bileşiklerib aynı olduğunu söylersek çok şaşırırmayın. Buharında alüminyum ve hekzan var ve kalıntılarıne yazık ki ürüne de bulaşıyor? Bunlar nörotoksin, midemizi tutma vakti geldi.

Bu enerji barlarda soya proteini izolatına ne yazık ki sıklıkla karşılaşılır. Bizlerde protein tükettiğimizi düşünerek masum zannederiz. Ülkemizde Soya ve Mısırda GDO kesinlikle kabul edilmiyor, ancak üretim yeri Türkiye olmayan çikolata barların içeriklerinde SOya Proteini görüyorsanız GDO’lu soyadan rafine edilmiş olabilir.“Doğal tatlar”

T.C. Tarım ve Orman Bakanlığı Yönetmelik ve Tebliğler ile “Doğal Lezzet” veya ” Tamamen doğal” gibi gıdalara verilen ön ekleri kabul etmemektedir. Gıda Etiketleme ve tüketici bilgilendirme yönetmeliğimiz için oluşturduğumuz özet-1 ve özet-2 okuyabilirsiniz.
FDA gibi kuruluşlarda ise bu yasaklar halen yok.

Şeker alkollerine de dikkat etmekte fayda var. Bunları abartırsanız, beyin çevresinde iltihaplanmaya neden olabilir ve şimdiye kadar yaşadığınız en kötü baş ağrısına maruz kalabilirsiniz.

Kanola yağı ve fraksiyone hurma çekirdeği yağı

Kanola yağı kanınızda pıhtılaşarak hafıza kaybına, kilo almaya ve sonunda demansa neden olur. Kanola yağlarının sağlıklı olduğunu söylemek ile Margarinin kalp dostu olduğunu söylemek aynı kapıya çıkıyor. Bunun dışında hurma yağıda enerji barlarında sıklıkla karşımıza çıkar ve tereyağından daha yüksek oranda doymuş yağ içerir. Palm Yağı ya da namı diğer hurma yağı hakkındaki yazımızı okuyabilirsiniz.

Yapay tatlandırıcılar
“Karbonhidrat” kaloriyi kesmek için uzak durum. Hemen bütün diyet programlarında bunu duyabilirsiniz. İşin gerçek uzmanı ise sizi uyaracaktır. Vücudunuzu sırf karbonhidrat istiyor diye, sizi yağlandıran ve rahatsız edici bağırsak sorunları veren sahte labaratuar şekerleriyle cezalandırmak isteyebilirsiniz. Aspartam ve sukraloz gibi tatlandırıcılar tam da bu sınıfa giriyor.

Kendinize sürekli kanser enjekte ediyorsanız “Enerji Bar” yiyip, enerji elde etmenin ne manası var ki?Kaynaklar
Health.news
Food.News
Blog.Piquetea.com
PatriotHealthDaily.com
NaturalNews.com
Health.Harvard.Edu