Fıstık ve Fındık dolu afeti ile karşı karşıya

Geçen yıllara nazaran oldukça bol yağış olması ülke genelinde tarım arazilerini olumsuz etkiliyor.

Ordu’ya bağlı Kumru, Gürgentepe ve Korgan ilçesinde akşam saatlerinde başlayan sağanak, yerini ceviz büyüklüğündeki doluya bıraktı. TÜrkiye’nin en çok fındığının üretildiği Ordu’da fındık ağaçlarının doludan etkilendiği ve rekoltenin düşük seyredeceği tahmin edilmekte.
Samsun Çarşamba ve Havza’da yine dolu afeti yüzünden fındık arazileri olumsuz etkilen. Ordu ve Samsun’un yanısıra Giresunda da yer yer dolu yağışlarının olduğu da kaydedilmekte.

Bir taraftan da Siirt fıstığı doluya maruz kaldı.

Siirt ekonomisinin bel kemiği olan, Siirtli çiftçilerin Yeşil Altın olarak adlandırdığı Siirt fıstığı bu yıl yine zorda.
Geçen yıllarda yağışın azlığından dolayı verim alınamaması bu yılda aşırı yağışlar ile gün yüzüne çıktı.
Fıstık üreticileri dolu ve iklim değişikliğinin il genelinde etkili olduğunu ve tahmini ürün rekoltesinde % 40 lara varan bir düşmeye neden olduğunu belirtiyorlar. İl genelinde görülen dolu yağışının ardından fıstık taneleri kavrulmaya ve ardında da dökülmeye başladı.

Çiftçinin milyonlarca liralık zarara girmesine neden olan bu durumun ayrıntılı bir şekilde tespiti içinde çalışma başlatıldı. Fıstık Üreticileri Birliği Başkanlığının talebi üzerine Siirt Üniversitesi Ziraat Fakültesi Dekanlığı tarafından görevlendirilen ve öğretim üyelerinden oluşan bir heyet çalışmalara başladı.

Ziraat Fakültesi Dekanı Prof.Dr.Koray Özrenk heyetin bahçelerde gerekli incelemeleri yaparak zararın gerçek nedenleri ve boyutları ile alınabilecek önlemler konusunda rapor hazırlayacağını söyled

Kaynak: CnnTurk ve Kanal56