Organik beslenme, vücuttaki pestisitin kısa sürede uzaklaşmasını sağlıyor.

Neden Organik Ürün?

Birçok insan gibiyseniz, meyve ve sebzelerle beraber tarım ilacı tüketmekten korkuyorsunuz. Tabii ki, tükettiğiniz meyve ve sebzelerdeki böcek ilaçlarını gerçekten göremezsiniz, bu nedenle bazen pahalı da olsa organik ürün seçimi gerçekten sağlığınız için önemli.

Ne kadar önemli olduğunu merak ediyorsanız Berkeley Halk Sağlığı Okulu’ndaki Kaliforniya Üniversitesi’nden araştırmacılar tarafından yapılan inceleme sizlerle.

Araştırmacılar; şuana kadar Organik Tarım üzerine yapılmış bir çok araştırmayı irdelediler. Bunun yanında farklı çoğrafya ve kültürlerden dört faklı aileye mensup 16 kişi yeni araştırma için katılımcı olarak seçildi. Katılımcılar normal beslenmelerine devam ettiler ve yapılan idrar testlerinde 40 farklı çeşit pestisit kalıntısı tespit edildi.Bu insanlara daha sonra tamamen organik bir diyetine verildi. Araştırmacılar ailelerin alışveriş listelerindeki her şeyin organik versiyonlarını satın aldılar ve bu konuda lisanslı bir aşçıya bu ürünleri hazırlattılar. Sadece altı gün sonra, genel pestisit seviyeleri % 60.5 oranında düştü. Klorpirifos yüzde 61, malathion ise yüzde 95 oranında düşerken, genel olarak en fazla yüzde 70 oranında düşen organofosfatlardı. Bu üç kimyasal, kanser, otizm, düşük IQ ve öğrenme güçlüğü ile ilişkilendirilmiştir. Meslea, Herbisit 2,4-D yüzde 37 düştü; Bu da, karaciğer hasarı, Hodgkin olmayan lenfoma ve endokrin bozulması gibi problemlerle neden olabilmektedir. Çalışma, analiz etmedeki güçlüğü nedeniyle glifosata bakılmadı.

Uzmanlar, toplanan 158 idrar örneğinin, nispeten az sayıda katılımcıya rağmen istatistiksel olarak anlamlı olmasına izin verdiğini ve bulgunun önceki çalışmalarla tutarlı olduğunu söylüyor. Elde edilen bulguların sadece çalışılan yetişkinlerde değil, yaşları 36 ila 52 arasında değişen, aynı zamanda 4-15 yaşları arasındaki çocuklarda da görülmesi önemli. Katılımcılar Kafkas, İspanyol ve Afrika kökenli Amerikalılardı.Bugün organik ürünlere geçin ve bir hafta sonra etkileyici gelişmelere dikkat edin

Vücudumuzun bu zararlı kimyasalları nispeten hızlı şekilde vücuttan atıyor; kesinlikle iyi bir haber olsa da, çoğu insan onlara sürekli olarak maruz kalıyor. Vücudunuza toksik saldırıdan uzak tutmak gerçekten zor. Küçük miktarda da olsa pestisitler; hormonlarımızın, bağışıklık sistemimizin ve beynimizin dengesini bozabiliyor. Bu etkiler çocuklarda daha büyük tehlikelere yol açıyor. Bunun da ötesinde, çoğu insanın diyetlerinde farklı gıdalar tarafından maruz kaldığı pestisit karışımları, zaman içinde meydana gelen kümülatif zarardan bahsetmek yerine, daha fazla toksisiteye neden olabilir.

Daha önceki çalışmalar da benzer sonuçlar vermiştir. Ancak bu çalışma organik diyette altı gün sonra sırasıyla yüzde 50 ve 84 oranında düşüşe uğrayan , piretroidler ve neonikotinoidler gibi yeni sınıflandırılmış pestisitlere de ilk defa bakılmıştır. Geçmişte yapılan çalışmalar, oldukça tehlikeli olan klorpirifos gibi organofosfatlara odaklanmıştır.

Beslenme çoğu insanın toplam böcek ilacına maruz kalmasının önemli bir bölümünü oluşturur , bu yüzden kontrol edilmesi gereken önemli bir faktördür. Bu sonuçlar, organik ğürün tüketmenin sağlığınız üzerinde gerçekten büyük bir etkisi olabilecek bir karar olduğunu açıkça ortaya koyuyor. Daha pahalı olabilir, ancak gelecekteki sağlığınıza ve iyiliğinize iyi bir yatırım.
Kaynak
CivilEats.com
ScienceDirect.com