Oruç: İnsülin Direncini Geliştirmeye Yardımcı Olabilir

Oruç’un dünya çapında kilo kaybı, iyileştirilmiş insilün derecesi ve açlık sancıları düzenlemesi iddialarıyla popülaritesi artıyor. Orucun sağlık üzerine etkileri üzerine oldukça fazla çalışma var ancak son bir çalışma obezlerde insülin direnci üzerine yayarı olduğu gözlemlendi. Özellikle müslümanlar tarafından kutdal kabul edilen Ramazan ayı boyunca uygulanan oruç; insülin direncini arttırabileceği ve hatta yağ ile şeker bakımından zengin tüketimin bazı zararlı etkilerinin dengeleyebileceği söylendi.Ramazan boyunca, İslam’ın takipçileri imsaktan (şafak önü) gün batımına kadar oruç tutar. Şafak vakti gelmeden bir öğün, güneş battıktan sonuncusu bir öğün tüketilmektedir. Çalışma, bu şekilde oruç tutmanın, vücuttaki bazı proteinlerin seviyelerini artırabileceğini ve bunun da obez kişilerde insülin direncinin iyileşmesine yol açabileceğini buldu. Çalışma Houston, Texas’taki Baylor Tıp Fakültesi’ndeki araştırmacılar tarafından yapıldı. Araştırmacılar Ramazan ayında; günde 15 saat oruç tutacak 14 sağlıklı insan aldı .Akabinde başlamadan önce katılımcılardan kan örnekleri alındı.

Ayrıca dört hafta oruç tuttuktan sonra ve oruç bittikten bir hafta sonra katılımcıların kan örneklerini toplandı. Kan örnekleri, tropomiyosin (TPM) 1, 3 ve 4 proteinlerinin yüksek seviyelerini göstermiştir. TPM 3, vücudun insülin direncini arttırmaktan ve bireylerde kan şekeri kontrolünü iyileştirmekten sorumlu bir proteindir. Yazarlar ayrıca bu alternatif besleme ve aç kalma döngülerinin obezite ile ilgili durumların iyileştirilmesi için kullanılabileceğini de iddia etmişlerdir.
Bu çalışma bir ön çalışma olarak kabul ediliyor ve bu çalışmanın sonuçları Amerika Birleşik Devletleri’nde San Diego, California’da gerçekleştirilen Sindirim Hastalıkları Haftası’nda sunuldu.

Çalışma henüz iddia boyutunda. Bu yüzden kronik bir rahatsızlığınız var ise, kardiyovasküler,kalp,tansiyon sistemleriyle alakalı bir hastalığınız var ise Ramazan Ayı boyunca oruç tutmak için lütfen konunun uzmanı bir doktor ile görüşün.Kaynak:food.ndtv.com