Gıda ve Tarımda gelecek çok farklı gelecek!

Tarım ve gıda sektörü daha sürdürülebilir yöntemler kullanarak gittikçe artan küresel nüfusun beslenmesini sağlayabilmek için yenilikçi (inovatif) yollar arayışı içindeyken, Avustralya’da bir tarımsal devrim gerçekleşiyor.

Teknoloji alanında en yeni fikirler dünyanın dört bir köşesinden gelen sanayi önderleri, üreticiler ve tarımsal girişimciler tarafından derinlemesine araştırılır ve tartışılırken, 28 Mart 2019 tarihinde Sidney’in Cockatoo adasında Rabobank’ın düzenlediği Çiftlikten (Çatala) Sofraya (Farm2Fork) Zirvesi tarihi bir açılıma sahne oldu.

Katılımcılar robot ve yüksek teknoloji uygulamalı tarımdan, sürdürülebilir tarımsal yöntemlere, gıda israfını azaltma projelerinden alternatif gıdalara kadar her şeyi uzun uzun görüşüp müzakere ettiler.

Bu o kadar etkileyici bir gün oldu ki, tarım ve gıda sektörünün geleceğe doğru atacağı devasa adımları, Rabobank Küresel Başkanı Wiebe Draijer, şu tarihe not düşen sözlerle değerlendirdi: “Bu günü yani tarım ve gıda sektörünün geleceğe doğru yapacağı büyük sıçrayışı insanoğlunun aydaki ilk adımı gibi görebiliriz.”

Draijer’in Farm2Fork’daki açılış konuşmasında, sektörün bu sıçramayı yapabileceği ve hatta yapacağından hiç şüphesi olmadığı açıkça anlaşılabiliyordu.

Draijer’in şu sözü ortaya çok net bir mesaj koyuyordu: “Konu bir sorunumuz olup olmadığı değil, onu nasıl çözebileceğimizdir. Bu yapılacak. Yapacağız!”

Konuşmacılar arka arkaya kürsüye çıktığında, 1300’den fazla katılımcı Draijer’in dile getirdiği vizyonun nasıl gerçeğe dönüşebileceğini daha iyi anlamaya başlıyordu…

– Tarımda piyasaya sürülecek yeni teknolojiler, çiftlik işi yapan robotlara, sürücüsüz traktörlere ve blockchain gibi dijital teknolojilere, tüketicilerin yiyeceklerinin nereden geldiğini en ayrıntısıyla öğrenmelerine imkan verebilir.

– Çiftçiler, israf edilen veya standart dışı muzlar gibi satış imkanı olmayan ürünleri, un benzeri farklı ve besleyici gıda ürünleri haline getirebilirler.

– Üreticiler, çiftliklerinde bitki örtüsü ve ağaç örtüsünü (artırmak) yaygınlaştırmak gibi sürdürülebilirlik uygulamalarını benimseyerek tarımsal verimliliği ve kârlılıklarını artırma fırsatına sahip olabilirler.

– Tüketiciler, flexitarians (daha az et yiyen insanlar) gibi davranarak, yani et tüketimini azaltarak tarımsal sanayide gerçekten büyük bir değişime yol açabilirler.

– Yapay zeka; iç mekan çiftçiliği, hassas sulama, hassas (yabani ot) ayıklama, zararlıları tespit etmek ve hatta domuz gibi hayvanlar için ‘yüz tanıma’ gibi alanlarda yeni mikro teknolojik uygulamaların kullanılmasına ciddi katkılarda bulunabilir.

– Mikro fabrikaları kullanmak suretiyle geri dönüşümü çok farklı bir şekilde düşünerek atıklar katma değerli ürünlere dönüştürülmektedir. Eski giysilerin fayans gibi üst düzey inşaat ürünlerine dönüştürülmesi sadece bir örnektir.

“Çiftlikten Sofraya Bahçeleri”nde (Farm2Fork Gardens) 30 kadar tarım ve gıda girişimcisinin yeni, farklı ve adeta olağanüstü fikirlerini sergilemesiyle söz konusu vizyon daha da netleşmeye başladı;

Avustralyalı yeni girişimci Goterra, çöp atmak yerine, atıkları yemek için böcekleri kullanarak gıda atıklarının daha sürdürülebilir bir şekilde yönetilmesine destek olmaktadır.

AgriWebb firması, çiftlik ve çiftlik dışı teknolojilere entegre olarak kayıt tutma ve çiftlik yönetimini daha da kolaylaştırıyor.

Böcekler, Avustralya’nın en büyük yenilebilir böcek çiftliği ve ürün üreticisi Edible Bug Shop tarafından her gün yediğimiz yiyecekleri zenginleştirmek için kullanılıyor.

Avustralya merkezli ProAgni tarafından hayvan besleme ve insan sağlığını geliştirmek için antibiyotik içermeyen koyun ve sığır yemi üretmek üzere geliştirilen yeni teknoloji patent alma aşamasında.

Yine Avustralyalı Aglive’in, tüm tedarik zincirinde güven oluşturması için sayısal izlenebilirlik ve hayvancılıkta menşe şeffaflığını sağlayan gerçek zamanlı veri yakalama teknolojisi.

İngiltere merkezli Winnow’ın şeflerin yiyecek atıklarını azaltmalarına, tasarruf etmelerine ve çevresel ayak izlerini azaltmalarına yardımcı olmak için mutfak atıklarını kaydeden ve analiz eden yapay zeka uygulaması.

Görüldüğü gibi bu örnekler, Avustralya’da gerçekleştirilen toplantıda ortaya konulan yeni ve çığır açan fikir ve teknolojik vizyonun tarım ve gıda sektörünün gelecekte nasıl şekilleneceği ve nasıl bir tarihi dönüşümle karşı kalacağı hakkında son derece anlamlı ve somut işaretler veriyor.

Not: Bu yazı Rabobank yayınlarından İsmail Uğural tarafından tercüme edilmiştir.
Kaynak: https://globalagrifood.blogspot.com/2019/05/tarim-ve-gida-sektorunun-gelecege-buyuk.html