Tarım ve Orman Bakanlığı 5 Bin Personel Alacak!…

Tarım ve Orman Bakanlığı’na personel alımı ile ilgili sevindiren bir gelişme yaşanmıştı. Personel adaylarının heyecanla takip ettiği gelişmeye göre; Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli bir soru önergesine cevaben, 10 bin 551 sözleşmeli personel alımı gerçekleştirmek için Devlet Personel Başkanlığı (DPB) ve Maliye Bakanlığı’ndan istekte bulunduklarını açıklamıştı.

Bu gelişme ardından gerek Twitter kullancıları #5bingıdamühendisi konu başlığı ile uzun uzadıya durumun vehametini anlatan yazıları bakanlığa ulaştırmaya çalıştılar.

Ancak gelin görün ki son ilan da 5 bin personel alımı ilanı hemen her haber sitesinde gösterilmekte ve meslektaşlarımız tarafından hüsranla karşılanmaktadır.

Türkiye Cumhuriyeti devletinin söz konusu 5 bin kadroda yer alan Orman Mühendisleri ve Orman çalışanlarına oldukça ihtiyacı vardır. Ancak, bilinmelidir ki eczaneye giden yolun önünü güvenli gıda keser.

Güvenli gıda için bakanlığımızın 5bin ve daha fazlası Gıda Mühendisi istihdam etmesi gerekir. Gıda Güvenliğini sağlamak sadece denetimle olmaz, denetimcilerin aynı zamanda eğitim verebilecek kapasite olması gerekir ki,  eğitim hayatında hemen bütün gıdaları enine boyuna irdeleyen multidisipliner meslek; Gıda Mühendisliği’dir.

 

Gıda Mühendisliği, şuana değin alt bir meslek grubu olarak görülmüş, evvelki bakanların meslek gruplarını yüceltmelerinden kaynaklı hep geri planda kalmıştır. Ancak “Gıda Hijyen Yönetmeliği” ile tüm gıda işletmelerine HACCP prensiplerine dayalı olarak üretim istenmiş, konu hakkında hiç bir meslek grubu yetkin bir şekilde işleme dahil olamamıştır.

Gıda Mühendisleri bu yüzden bakanlığın sonradan önemini anladığı bir meslek olmuştur ki, HACCP ilkeleri ile üretim tasarımı ve denetlemesi konusunda, gıda güvenliğinde olduğu gibi en yetkin meslek GIDA MÜHENDİSLİĞİ’dir.

 

Kırsal kesimde Hayvanlar, veteriner hekimsiz; bitkiler ziraat mühendissiz kalmış, bu meslek mensubu arkadaşlarımız gıda denetimleri gerçekleştirir hale gelmiştir.

Tarın Bakanlığı 2 sene evvel verdiği sözü yerine getirmesi durumunda; Gıda Sanayi, Gıda Mühendisi ile; Tarım Dünyası, Ziraat Mühendisi ile; Hayvancılık Sektörü, Veteriner Hekim ile buluşa bilecektir. Dünya tarımsal ticarette hızlı koşuya geçerken, biz elimizdeki yetkin meslek mensuplarının değerini henüz kavrayabilmiş değiliz.

Gıda Mühendisleri olarak, Türk Gıda Kodeksi ve bağlı yönetmelik/tebliğlerin tam manası ile Gıda Sanayine uygulanabilmesi için yeteri miktarda devlet ataması beklenmektedir.