Geleceğin Süper Gıdası Havlıcan(Galangal); Aromatik Zencefil yağı!…

Hindistan’dan araştırmacılar , genellikle aromatik zencefil olarak bilinen Havlıcan yani; Kaempferia galanga L.’nin uçucu yağının fiziko kimyasal bileşimini araştırdı  . Elde ettiği bulgular , Esansiyel Yağ Araştırmaları Dergisi’nde (Journal of Essential Oil Research) yayınlandı .

Kacholam ve Kencur gibi  isimlerle bilinen K. galanga L., hem geleneksel hem de modern ilaçların hazırlanmasında yaygın olarak kullanılan tıbbi bir bitkidir.

Araştırmacılar  , Hindistan’ın  Güney Kerala ve Karnataka eyaletlerinden K. galanga L. germplazmı topladı  ve esansiyel yağ içeriği ve yağ bileşimi için örnekleri değerlendirdi.

K. galanga L. rizomlarından izole edilen uçucu yağı, gaz kromatografisi (GC) ve gaz kromatografisi-kütle spektrometrisi (GC / MS) kullanarak hidro- damıtma yoluyla analiz ettiler .

Araştırmacılar, rizom yağında toplam yağın yüzde 96.4 ila 98.9’unu temsil eden 38 aroma bileşiği tanımlamışlardır. Tanımlanan iki ana bileşik, toplam yağın yüzde 50.3 ila yüzde 84.8’ini oluşturan trans-etil-p-metoksisinamat (yüzde 28.4-70.0) ve trans-etil sinnamat (yüzde 11.5-26.6) idi.

Mevcut diğer önemli kimyasal bileşikler:

  • Delta-3-karen (yüzde 0.1-6.5)
  • 1,8-Kineole (yüzde 0,2 ila 5,2)
  • Borneol (yüzde 1,0-2,4)
  • Pentadekan (yüzde 6.0–16.5)

 

Araştırmacılar, trans-etil-p-metoksisinamat ve trans-etil sinnamatın, K. galanga’nın farmakolojik özelliklerinin çoğundan sorumlu en hayati bileşenler olduğunu buldular .

Bu bulgulara dayanarak, araştırmacılar, belirlenen ümit vaat eden girişimlerin , farmakolojik açıdan önemli bileşenlerin daha yüksek verimlerini elde etmek için büyük miktarda K. galanga ekimi için kullanılabileceği sonucuna varmıştır .

Geleneksel Tıpta Aromatik Zencefil

Galangal; küçük, çok yıllık bir bitkidir . Sadece yiyecek ve ilaç için değil aynı zamanda süs bitkisi olarak da yetiştirilir. K. galanganemli iklimleri ve zengin nemli toprağı tercih eder. Yaprakları çiğ veya pişmiş olarak yenebilir ve gençken yumuşak ve aromatik olan rizomları bulunur. Yemek pişirmek için, baharat olarak veya kurutulduğunda zerdeçal yerine kullanılabilir.

Aromatik zencefil, hoş bir aromaya sahiptir ve sindirimi arttırmak için uyarıcı, diüretik, antimikrobiyal olarak kullanılabilir. Aromatik zencefilin kökü soğuk algınlığı, baş ağrısı, solunum problemleri ve sindirim problemlerini tedavi amaçlı alternatif tıpta kullanılmaktadır.. Geleneksel olarak, yüksek tansiyon, astım ve romatizmaya iyi geldiği bilinmektedir. Kökleri doğum sonrası tıpta ve boğaz ağrısında kullanılan çözeltilerde bir bileşen olarak kullanılır. 

Aromatik zencefil aşağıdaki doğal ilaçları yapmak için de kullanılmaktadır.

 • Kirli kan için –  İki kuru karanfil tanesi, fistül cassia yaprağı ve rezene tohumu ile kaynatılmış aromatik zencefilden yapılan karışım kanı temizlemeye yardım eder
 • Mide ülseri için –  Aromatik zencefilin soyulmuş rizomlarını (köksaplarını) çiğnemek ve suyunu tüketmek kadar mide ülserlerini tedaviye yardım eder
 • Mide ekşimesi için –  Kaynamış su ve tuza rendelenmiş köksap eklemekle yapılan sıvı mide ekşimesine yardımcı olur.
 • Burkulmalar için –  Köksapı bir avuç ıslatılmış pirinçle karıştırıp ezerek yapılan macun burkulmalar için iyidir.
 • Öksürükler için –  Rendelenmiş köksapı ılık su ve tuzla birleştirerek elde edilen karışım öksürüklerin tedavisinde yardımcı olur.

Galangal esansiyel yağının bileşenleri ve kullanım alanları

İncelemeye göre ,  K. galanga esansiyel yağının ana kimyasal bileşenleri  nutrasötik özelliklere ve endüstriyel uygulamalara sahiptir. Bu fitokimyasallar ve faydaları aşağıdaki gibidir:

 • Etil-p-metoksi-sinnamat  , anti-enflamatuar , analjezik, antifungal ve anti-anjiyojenik aktivitelere sahiptir.
 • Etil sinamat , badem, vanilya, tarçın, bal, çilek, karışık tatlı içecekler, üzüm ve kiraz gibi yenilebilir kokuların formülasyonunda yaygın olarak kullanılır .
 • 1,8-sineol olarak da bilinen, ökaliptol , analjezik, anti-enflamatuar, antibakteriyel, antioksidan, anti-viral, mukolitik, tansiyon düşürücü ve antispazmodik özelliklere sahiptir. Aynı zamanda beyin kan akışını arttırır.
 • Borneol , geleneksel Çin tıbbında sindirime yardımcı olmak için kullanılır; kan dolaşımını artırmak; bronşit, öksürük ve soğuk algınlığı tedavisinde; romatizmanın neden olduğu ağrıyı hafifletmek; şişliği azaltmak; ve stresi azaltmak gibi etkileri bulunur.
 • Kampen  , antifungal , antibakteriyel, antioksidan, analjezik ve antinosiseptif aktivitelere sahiptir.
 •  Lezzet ve parfüm endüstrisinde metil-sinnamat kullanılır.

Bu bileşenler nedeniyle araştırmacılar K. galanga’nın uçucu yağının   çeşitli farmakolojik uygulamalara ve ticari kullanıma sahip olduğuna inanmaktadır .

 


Dergi Referansı:

Raina AP, Abraham Z. KAEMPFERIA GALANGA L. HAYVAN’DAN TEMEL YAĞIN KİMYASAL PROFİLİ. (Journal of Essential Oil Research). 2015; 28 (1): 29-34. DOI: 10.1080 / 10412905.2015.1077165

Kaynak

TandFOnline.com
Tropical.TheFerns.info
THealthBenefitsOf.com
NCBI.NLM.NIH.gov
ChemicalBook.com
AyurvedicOils.com 1
AyurvedicOils.com 2
AcupunctureToday.com