Avrupalı Peynir üreticisi atık/imha oranını yarıya indirdi.

İngiltere genelinde perakendecilere, toptancılara ve yemek servis şirketlerine peynir, tereyağı, krema ve tatlı tedarik eden bir peynir şirketi, tedarik zinciri planlama yazılımının uygulanmasının ardından geçen yıl atıkları yarıya indirdi ve önemli bir değer kazandı.

Ama hangi şirket?

6.1 Milyar €’luk işlem hacmi olan, Latia ve Eurial markaları ile üretim yapan 20 fabrikası bulunan, Avrupa genelinde 15 tedarikçiye özel peynirler sunan Eurilait

 

Eurilait, İngiltere’deki yüzlerce perakendeciye her gün farklı boyutlarda ve ağırlıklarda (her biri ayrı ayrı kesilmiş, paketlenmiş ve etiketlenmiş) çeşitli peynir çeşitleri sunmakta. Ürettiği ürünlerin neredeyse beşte biri ise Fransa’da perakende zincirlerinde satışa sunulmakta.  Haftada sekiz kez kamyonlarla Manş Tüneli kullanmakta.

En iyi bilinen markaları Soignon, Boursin ve Galbani mozzarella’sı…

Satış okuma ve yazılım galibiyeti

Belli  peynir çeşitlerinin raf ömrü ve üretim süreleri ve yıl boyunca büyük ölçüde dalgalanma talepleri göz önüne alındığında, satışlar yıllık periyotlarda  yüzde bine kadar yükseldi – Eurilait ve ana şirketleri FuturMaster’ın tedarik zinciri tahmin yazılımı ile donatıldı . Teknoloji ne zaman ve neyin üretileceği ve ne zaman olacağının yanı sıra, üretim zirvesi ve üretim rölanti  (talep ve arzın) zamanalrını nasıl yönetileceğini ve doğru peynirlerin doğru zamanda ve doğru miktarda raflarda bulunmasını istatistiksel veriler ile saptadı.

Eurilait’teki tedarik zinciri müdürü Steven Smith , kasım ve aralık aylarındaki satışların yılın geri kalanından daha yüksek olduğunu ve şirketin Noel’deki satışları bir yıl öncesinden tahmin etmesi gerektiğini söyledi.

“Bu üretim için çok büyük bir görev ve eğer Noel’de en çok aranan peynir çeşitlerini satmaya hazır değilseniz, çok geç kaldınız ve muhtemelen pencerenizi özlediniz.”

Eylül ayının başından itibaren, hazırlıklar daha fazla mevsimsel personelin istihdam edilmesi ve çedar gibi daha uzun ömürlü sert peynirlerin kesin boyut ve ağırlık gereksinimlerine göre kesilmesi için çift vardiya kullanılmasıyla birlikte üretim hacmi artılmakta. Peynirin olgunlaşması ve raf ömrüne bağlı olarak (Noel’de pişirme için popüler olan brie veya camembertler  olgunluğa ulaştığı zaman ile noel zamanına denk gelmesi isteniyor.) üretim ve tedarik dikkatli bir şekilde planlanıp ve aralık ayı ortasına kadar zirveye çıkarılmakta.

400 farklı ürün içiin veriler 2016 yılında toplanmaya başlandı ve ilk bulgular 2017 yılında rastlansa da 2018 yılında tam veri alış verişi sağlandı. Şirket bu yeni yazılım sisteminden önce standart Excel tablolarına güvenerek iş yapmakta olduğunu ve bütün çabanın manuel olarak devam ettirildiğinden de bahsetmekte.

 

Yararlar

Eurilait, bu yıl atık peynir seviyelerini büyük ölçüde düşürürken, müşterilere yüksek kullanılabilirlik ve bulunabilirlik seviyelerini korudu. Perakendecilik için tahmin doğruluğu yüzde 60’tan yüzde 80’e yükseldi. Arzın yıl içinde daha dengesiz olduğu işin diğer kırmını oluşturan toptan satış ve yemek hizmetleri için, tahmin doğruluğu birkaç yıl önce yüzde 30-40’tan düşük iken , bugün yüzde 70’e yükseldi. Hizmet seviyeleri (müşterilere doğru teslimatlar), 2015’teki yüzde 94,5’e kıyasla bugün yüzde 97,5’in üzerine çıkıyor.

Her yıl 4,3 milyar litre süt işleyen Fransız ana şirketleri Eurial ve Laita, Laita yazılımıyla özel peynirler hazırlamak için Aldi gibi müşterileri doğrudan planlayabilir hale geldi. Eurilait, gelecekte Lidl gibi perakendecilerle daha fazla promosyon yapmak için planlama araçlarını kullanmayı amaçlamakta. Kısa süre önce, hızlı satılan yoğurt tüplerinin başarısını ve hızlı büyümesini takip ettikten sonra karamelli ve çikolatalı sütlü tatlılar gibi bazı yeni hatlarda da üretimin başlayacağı bildirilmektedir..

Son yıllarda Süt endüstrisi  çok fazla değişime uğradı. Sınırlı  raf ömrüne sahip taze ürünleri yönetme problemleri iade edilen ürünleri arttırdığı gibi imha edilen ürünleri de arttırmakta. Bu noktada Eurilait, atıkları en aza indirgemek ve tam olarak doğru olduğundan emin olmak için elinden geleni yapmak zorunda kaldı. Ürünlerin sayısı ve çeşitleri hızlı bir şekilde süpermarket raflarında yerini almakta ama arka planda hummalı bir çalışmanın gölgesi var…

Kaynak: newfoodmagazine.com/