Tarımda “Drone” yaygınlaşıyor.

Hindistan, Tarımsal uygulamalarda drone teknolojisini kullanmak için çalışmalara başladı…

Hindistan Tarım ve Çiftçi Refahı Bakanı Sudarshan Bhagat, parlamentoya çalışmalar hakkında bilgi verdi.

Bu gelişmeden bahsederken, Hindistan Tarımsal Araştırma Enstitüsü (IARI) aracılığıyla Hindistan Tarımsal Araştırma Konseyi (ICAR), altı ortak Enstitü (Tarım ve Bilişim Teknolojileri) tarafından finanse edilecek “SENSAGRI: SENsor tabanlı Akıllı AGRIculture” başlıklı ortak bir araştırma projesi hazırladı. Bilgi Teknolojileri Araştırma Akademisi (ITRA), Elektronik ve Bilgi Teknolojileri Bölümü (DEITY), İletişim ve Bilgi Teknolojileri Bakanlığı (MCIT) ise söz konusu projeye katkı sağlayacak.

Asıl amaç, hiper spektral uzaktan algılama (HRS) sensörleri kullanarak dron bazlı mahsul ve toprak sağlığı izleme sistemi için yerli prototip geliştirmek olarak açıklanıyor. Bhagat, bu teknolojinin büyük ölçekli uygulamalar için uydu tabanlı teknolojilerle de bütünleştirilebileceğini ekliyor.

ÇOK YÖNLÜ HİZMET

Tarım sektöründe drone teknolojisine dayalı insansız hava araçları (İHA), tarlalar üzerinde düzgün arama, kesin bilgi toplama ve verileri gerçek zamanlı olarak aktarma yeteneğine sahiptir. Bu yetenek, tarla ve mahsul sağlığının değerlendirilmesinde tarım sektörünün bölgesel / yerel ölçekte faydası için kullanılabilir; Tahmin yapma, olay sonrası yönetimi ve mahsul sigortası programları kapsamında tazminat ödenmesinin yanı sıra, hasarın türü gibi özellikler bu çerçevede kullanılabiliyor.

ABD ve Kanada gibi ülkeler dronları tarım sektöründe kullanmakta olduğu biliniyor. Ancak Hindistan’ın kendi tarımsal dron teknolojisini geliştirmesi gerekiyor. Dronlar Hindistan’da çok popüler hale geldi ve birçoğu e-ticaret web sitesinde tarım dronlarını bulmak mümkün hale geldi. Hatta Hindistan’da şu anda satılık veya kiralık tarımsal drone hizmeti veren birçok şirket var.

 

Kaynak: https://globalagrifood.blogspot.com/