Gıda Mühendisi Dr. Bülent Şık Neden Yargılanıyor?

Gıda Mühendisi Dr. Bülent Şık, Sağlık Bakanlığınca yürütülen ve Türkiye’de kanser vakalarının sık görüldüğü bölgelerde bulunan kanser yapıcı kimyasalları tespit etmeyi amaçlayan projeye ilişkin bulguları, kamuoyuyla paylaştığı için açılan davada 12 yıla kadar hapis istemiyle yargılanıyor.

2011-2016 yılları arasında Antalya, Ergene ve Dilovası’nda yürütülen araştırma projesinin üzerinden 3 yıl geçmesine rağmen, Sağlık Bakanlığınca kirliliği önleme yönünde herhangi bir çalışma yürütülmemiştir. Dr. Bülent Şık, toplum ve çevre sağlığını hiçe sayan bu anlayışa karşı, her bilim insanının yapması gerekeni yapmış ve elindeki bilgileri kamuoyuyla paylaşmıştır.

Şık, Cumhuriyet Gazetesinde yayımlanan yazı dizisine ilişkin başlatılan soruşturma sonrasında hazırlanan iddianameyle; TCK’nin 258/1, 334/1, 336/1 maddeleri uyarınca, “Açıklanması yasaklanan gizli bilgileri açıklama, temin etme, göreve ilişkin sırrın açıklanması” ile suçlanmaktadır.

TMMOB’dan ŞIK’a Destek

“Ortada suç teşkil edecek bir durum var ise; sonuçları açısından milyonlarca insanı ilgilendiren çalışmaya dair bilgileri paylaşmak değil, bu bilgileri gizleyerek halk sağlığını hiçe saymaktır.” denilen bildiri; “Dolayısıyla esas yargılanması gerekenler; toplum, gıda ve çevre sağlığı açısından bu denli önemli bir konu hakkında bilgi sahibi olup, görevini yerine getirmeyenlerdir.” şeklinde TMMOB İstanbul İl Koordinasyon Kurulu imzasıyla yayınlandı.

TMMOB İstanbul İl Koordinasyon Kurulu, insan sağlığı ve doğanın korunması konusunda duyarlı davrandığı için yargılanan Dr. Bülent Şık’ın yanında olduğunu bildirdi ve dayanışmayı büyütmek için 30 Mayıs Perşembe saat 10.05’de, açılan davanın ikinci duruşmasında da Çağlayan Adliyesinde olacaklarının bilgisi verildi.