2022 ‘de hayvan ithalatı olmayacak

TARIM ve Orman Bakanlığı Hayvancılık Genel Müdürü Zekeriyya Erdurmuş, son yıllarda  büyükbaş ve küçükbaş hayvan sayısında artış yaşandığını söyleyerek, “Yaklaşık 9,5-10 milyon seviyelerinden 17 milyon büyükbaş hayvan varlığına ulaştık. Ayrıca 30 milyonlardan 47 milyonlara gelen bir küçükbaş hayvan varlığımız var. Temel kaide kendine yeterliliktir. 2021-2022 itibarıyla kırmızı et üretimine yönelik bir canlı hayvan ithalatı ihtiyacı kalmayacaktır” dedi.

Erdurmuş’a göre Türkiye, hayvancılıkta bir başarı hikayesi yazıyor. Süt inekçiliği ve besicilikte dünya standartlarının üzerinde bir büyüme oranı yakalandığı da söylenmekte.
Her Ürüne Destek, Verimlilik Esasına göre Planlama

Büyükbaş hayvan yetiştiriciliğinde sorunları tespit edilip müdahale edilmekte. Üreticilere verilen destekler de ihtiyaç ve uygulamaların verimliliği esaslarına göre yapılması planlanıyor.  Artık verimli üretim yapan çiftçilerimiz, bakanlığımızdan çok daha fazla destek alacak. Bu noktada çalışmalar halen devam ediyor.

Halen; kırmızı et arzı probleminden dolayı besilik hayvan ithalatı gerçekleşmekte  Yerli üreticiyi koruma politikalarının geliştirileceğini kaydeden Erdurmuş, Temel kaidenin ülkenin 90’lı  yıllarda olduğu gibi kendi kendisine yeter bir üretim profiline sahip olmasının sağlanması olduğunu da söylemekte.

Yıllık 16 Milyar lira tarımsal kalkınma için destek bütçesi mevcut, hayvancılığın bir çok aşaması için de bu bütçe kullanılıyor ve  2021-2022 yıllarında bu desteklerin verimli kullanılması ile canlı hayvan ithalatının önüne geçileceği düşünülüyor.