Avrupalı Gıda Zinciri Max: Vegan Hamburger Köfte Üretmeye Başladı.

 

Avrupa gıda hizmet zinciri Max Burgers, ete benzeyen ve tadı et gibi olan, ancak bitkisel kökenli proteinlerle üretilmiş, kendi geliştirdiği bir burgeri piyasaya sürdü

Max’in hedefi, 2022’de satılan ürünlerin % 50’sinin kırmızı etten başka bir şeyden oluşması ve şuanda oran  satışların% 40’a yakını

Artık burger zinciri hem menüyü hem de sürdürülebilirlik çalışmalarını hızlandırıyor, İsveç, Norveç ve Danimarka’daki tüm restoranlarında faaliyet gösteren ve bitki bazlı bir burger olan Delifresh Plant Beef’in lansmanı  da yapıldı.

Delifresh Plant Beef ile Max, hem et yiyicileri hem de bitki bazlı bir diyet tercih eden vegan tüketicilere hitap ediyor. Etin lezzetli ve doyuruculuğunu üzerinde bulunduran Hamburger Köftesinin protein oranında da değişiklik yok. Üstelik bu köftenin yapılmasında  çok daha düşük bir karbon salınımı olmakta.
Şef Jonas Mårtensson liderliğinde geliştirilen İsveç inovasyonu.

‘Etsiz et burgeri’ geliştirme çalışmaları üç buçuk yıl önce hız kazanmaya başladı.

Ürün geliştirme müdürü ve şef Jonas Mårtensson, “Konuklarımıza bitki kökenli bir et ikamesi sunabilmek için çalışmalarımız Ocak 2016’da Yeşil Ailemizi oluşturmak üzere ciddi bir şekilde başladı” dedi.

“Max’in menüsüne uygun bir seçenek aramaya başladık, ancak bulduğumuz hiçbir ürünün gerçekten tat gereksinimlerini karşılamadığını hemen anladık.”

“Böylece, et sevenler için kendi tesislerimizde bitkisel burgerimizi geliştirmeye karar verdik. Benim için başarımızın kanıtı, et seven oğlumun bir fark hissetmediği zamandı. ”

 Kaynak: Food News İnternational