Dengesiz Sorun; Bir Tarafta Açlık Diğer Tarafta Obezite/Fao’dan çözüm önerisi geldi

FAO Basın Bülteni…26 Mayıs, 2019 Roma…

AÇLIK VE OBEZİTE SORUNU KÜÇÜK AİLE ÇİFTÇİLERİ SAYESİNDE ÇÖZÜLEBİLİR!

BM Genel Kurulu Başkanı Maria Fernanda Espinosa, Roma’da yaptığı açıklamada, yetersiz beslenme ve diğer yetersiz beslenme biçimleriyle mücadele etmek ve sağlıklı beslenmeyi teşvik etmek için küresel çabaların ön saflarında yer alan aile çiftçilerine, dünyada artan açlık ve obezite dolayısıyla daha güçlü destek verilmesi gerektiğini söyledi.
Espinoza, FAO (BM Gıda ve Tarım Örgütü) ve IFAD (Uluslararası Tarımsal Kalkınma Fonu) tarafından aile çiftçiliğinin önündeki zorlukları ve fırsatları tartışmak için düzenlenen uluslararası diyalog toplantısında 300’den fazla katılımcıya yaptığı konuşmada, “Üretilen gıdaların üçte birinin kaybolduğu ya da boşa harcandığı ve arazinin üçte birinin hayvancılık için kullanıldığı bir dünyada, bu insanlar geçim kaynaklarını, iş dünyasını, topluluk uyumunu ve kırsal alanlarda kalkınmayı destekleyebilecek hayati sosyoekonomik aktörler olarak görülmeli” dedi.

Espinosa, aile çiftçilerinin, yaklaşık 1 milyon bitki ve hayvan türünün neslinin tükenme riski altında olduğu konusundaki endişe verici uyarılar bağlamında, tarımsal biyolojik çeşitliliğin ve geleneksel bilgilerin korunmasına önemli bir katkıda bulunduğunu belirtti.

“Hem dünyadaki eşitsizlik hem de gıda kalitesi açısından da büyük bir zorluk yaşıyoruz” diyen Espinoza, “Dünyanın açlık ve obezite oranlarının eşzamanlı endişe verici bir yükselişine tanık oluyoruz. Pastoralistlerden yerli halklara ve orman sakinlerine kadar aile çiftçileri, 2030 Sürdürülebilir Kalkınma Gündemi için çok önemli bir katkı sağlıyor” şeklinde konuştu.Kaynak: globalagrifood.blogspot.com