Donuk Unlu Mamul Katkıları Pazarında yüksek artış beklenmekte

Dondurulmuş unlu mamuller pazarı 2025 yılına kadar mevcut piyasa değerini 1,5 milyar ABD dolar arttırarak 2,30 milyar ABD dolarının üzerine çıkacak.

Glütensiz beslenmeye yönelme, tüketici tercihleri yüksek oranda değiştirdi. Glüten, ürün içince özellikle mayalanma aşamasında hamura elastikiyet vermektedir. Glütensiz ürün geliştirilirken elastik olmayan bir hamur da istenmemektedir. Bu yüzden hamurun elastikiyetini geri kazandırmak için de çeşitli antioksidanlar, asitlik düzenleyiciler ve emülgatörler kullanılmaktadır. Antioksidanlar ürün tadını değiştirdikleri için de çeşitli aroma vericiler ürünlere dahil edilmekte.Dünya katkı maddeleri piyasası tüm bu aroma vericiler, antioksidanlar, emülgatörleri ürünlere dahil ederken bir taraftan da mikrobiyal açıdan korumayı hedefleyerek mantar ve patojenik büyümeyi kısıtlar. Son ürün kalite ve stabilizasyonu bu şekilde sağlandığı düşünülmektedir.

Tüketici talepleri doğrultusunda ürünlerde istenen bir diğer özellik de düşük kalorili olmalarıdır. Bu yüzden Vitamin C olarak da bilinen askorbik asit ve sorbik asit gibi ürünler; yağlara karşı acımasız olduklarından Donut ve Pasta üretiminde kalori düşürücü olarak kullanılmaktadır. Tüketiciler arasında sağlık bilincinin artması, sağlıklı ve besleyici ürünlerde talebi arttırmakta.

Ayrıca, enzimlerin küresel pazar büyüklüğü 2025 sonuna kadar 600 milyon ABD dolarını aşabilir. Enzimlerin kullanımı, glütensiz olarak imal edilen pizza gibi ürünlerde kabuğun çabuk kurumamasını, hamurun yumuşaklığını sağladığı gibi genel olarak unlu mamüllerde  raf ömrünü uzatmakta da kullanılmaktadır. İşte bu özelliğinden dolayı bu pazarın da artacağı öngörüler arasında.

Küresel dondurulmuş ekmek katkı maddeleri pazarının emülsifiyerden  gelen pazar büyüklüğü 2025’in sonunda% 6,5artacağı düşünülüyor. Emülsifiyerler, lipit olarak da adlandırılan yağ parçacıklarının su içinde çözünmesini sağlar ve sıvı- sıvı etkileşimine katkıda bulunarak; yağların okside olmasını engeller.  Aynı zamanda, hamurun kolay yoğrulmasını sağlayarak  bir viskozite değiştirici olarak da işlev görür.Dondurulmuş ekmek katkı maddesi pazarındaki büyümeyi destekleyen diğer sektörler

Almanya’nın antioksidan ajanlardan gelen pazar büyüklüğünün öngörülebilir zaman çizelgesinde 8 milyon ABD Dolarını aşması muhtemeldir – bu ajanlar hamurun yumuşaklığını ve elastikiyetini korur ve su akışını koruyarak glüten reformasyonunu arttırır (böylece yoğurma işlemini kolaylaştırır) ve pazar büyümesinde etkisi olabilir.

Çin’de de dondurulmuş ekmek katkı maddeleri, dondurulmuş bisküviler ve kek uygulamalarında pazar büyüklüğü 2025 yılına kadar% 3’e kadar artacağı düşünülmekte.

İnsanlar arasında sağlık bilincinin artması, sağlıklı kurabiyeler ve bisküviler için bir talep geliştiriyor. Yağ azaltma ile birlikte karbonhidrat seviyelerini azaltmak için düşük şeker içeriğine sahip kurabiye ve bisküvi üretimine odaklanmak, doğal aromalar ve tat artırıcılar için talebi yükseleceği manasına gelebilir.İlk hedefte yağı azaltan katkı maddeleri sektörü, karbonhidratı da hedefine koyunca büyüme eğrisini 2025’İn ilerisine de taşıyacak gibi görünüyor.Kaynak:
www.NewFoodMagazine.com
www.gminsights.com