Dünya Tarımına Kadın Eli Değmeli

TÜM DÜNYADA KADIN ÇİFTÇİ VE GİRİŞİMCİLERE DESTEK VERMENİN ÇOKTAN ZAMANI GELDİ…

Dünya genelinde kadınlar kooperatifler ve sivil toplum örgütleri kurarak ve sürdürülebilir bir geleceğe giden yolu yenileyerek sorunları çözüm yolları ile birlikte kendi ellerine almaya başladı…

Bu alanda çeşitli ülkelerde hayata geçen çok sayıda projeden söz etmek mümkün…
Söz gelimi, Nijerya’daki Tarımdaki Kadınlar Programı, kadınları hayati önem taşıyan bir konuda, tarımsal bilgi yayım hizmetlerine bağlantılı hale getirebiliyor. Yanı sıra Kadınları Geliştiren Tarım Girişimi, toplumsal cinsiyet eşitliği ve Gana’daki kadınların bilgiye erişimini savunuyor. Amerika’da, “Gıda ve Tarımda Ağında Kadınlar”, bütünsel bir tarım görüşünü destekleyen ekonomi ve çevre hakkında eğitim imkanları sağlamak için küresel bir ağ oluşturmak için çabalıyor.

İşte bütün bu ve benzeri girişimlerle kadın çiftçiler hükümetlere, politika yapıcılara ve kendi kocalarına, kardeşlerine, babalarına ve oğullarına şu çok önemli gerçeği hatırlatıyor. Tarım ve gıda sistemindeki kadınlar tüm dünyada adeta görmezden geliniyor.

Oysa dünyada daha ekonomik olarak uygulanabilir, çevresel açıdan sürdürülebilir ve sosyal açıdan daha yapıcı bir gıda ve tarım sistemi oluşturmak sadece bizim elimizde.

Ancak sadece çiftçiler, tüketiciler, işletmeler, politika yapıcılar, akademisyenler, sisteme fon sağlayanlar sağlayanlar açısından değil, gıda üretimini büyütmeye devam etmek, bedenlerimizi ve gezegeni beslemek ve gıda sistemini daha da geliştirmek isteyen herkesin, hepimizin, kadınlara, daha doğrusu kadın çiftçi ve girişimcilere daha fazla değer vermek ve desteklemek için artık harekete geçme zamanının çoktan geldiğini görmemiz gerekiyor…Kaynak: İsmail Uğural/ globalagrifood.blogspot.com