Tahta Kasa: Meyve sebze satışında poşetsizlik zamanı

Morrisons isimli perakende mağazalar zinciri  plastik içermeyen meyve sebze tezgahları tasarlamaya başladı. Ayrıca müşterilerin çantasız satınalma işlemi yapmalarını da bu tahta kasalar ile sağlayacaklar. Marrisons bu konuda ilk İngiliz Firması olacak.

Müşteriler, 127 çeşit meyve sebze ürünlerinden seçerek alışveriş yapabilecek ve bunları çeşitli ebatlarda satın alabilecekleri tahta kasalara veya geri dönüştürülebilir kağıt torbalara koyabilecek.

Müşterilerin meyve sebze alış verişlerinde değişken miktarları seçebilmekte. Bazı ürünlerde kilolarca alışveriş yapılırken bazı ürünlerde düşük gramajlarda alışveriş yapmaktalar. Poşetsiz meyve sebze raflarına geldiklerinde müşterilerin daha çok alışveriş yaptıkları gözlemlendi. Çünkü aldıkları ürünleri dayanıksız ve zararlı plastik poşetlerde taşımayacaklardı, bunun yerine tahta kasalar kullanacaklardı. Bu durum satışlarda %40 artışa neden oldu. Morrisons; 3 şubesinde 10 aylık deneme sonrasında bu artışı yakaladı. Aynı zamanda plastik atık oranında da çok ciddi bir sonuç yakaladılar. Haftada 3 ton, yani yılda 156 ton plastik tasarrufu sağlandı.Paketli Meyve-Sebzeler de paketten çıkıyor

Yakın zamanda Marrisons Müşterileri, meyve ve sebze tezgahlarının tamamını poşetsiz olarak görecekler. Ambalajlanmış meyve sebze talep eden müşteriler için ise bir bölümde satış bir müddet daha devam edecek.

Morrisons isimli firma tüm şubelerinde bu uygulamaya geçtiğinde her yıl gereksiz 9000 ton plastik atığın önüne geçilecek. Meyve sebze satışlarında 174 milyon poşet harcanmakta. Sıradaki hedef paketli-markalı meyve sebzelerin satışında kullanılan 600 ton geri dönüşümsüz polistirenden kurtulmak.

Poşetli alışverişin tercih edilebileceği  meyve ve sebze alanları, 2019 boyunca 60 Morrisons mağazasında devam edecek. Daha sonra, ülke genelinde süpermarketin devam eden mağaza yenileme programının bir parçası olarak tanıtımlar arttırılarak plastik tasarrufu sağlanacak.

Meyve sebze alımının küçük plastik poşetle sınırlı kalmadığı, büyük kasalara müşterilerin dilediği gibi ürünlerini koydukları bu durum şirket yöneticilerinin de yüzünü güldürmüş. Geleneksel manavcılık yöntemlerini kullanmaya geri dönen şirket; müşterilerin en çok da ürünleri diledikleri gibi kendilerinin seçmelerinden memnun olduğunu kaydetmekte.

Morrisons plastik azaltma girişimleri 2018-2019 Kurumsal Sorumluluk İncelemesi’nde ayrıntılı olarak açıklanmıştır. İnceleme ayrıca, grubun 2005’ten bu yana karbon salımlarını yüzde 45 azalttığını da beyan etmektedir.

Plastiksizleşme rüzgarı her geçen gün artıyor. Ülkemizde de market poşetlerinin ücretli olması bir çok dünya ülkesinden önce başlanmış bir uygulama. Bizden sonraki nesillere güzel bir dünya bırakmayı planlıyoruz; iyi yoldayız!.

Bu konuya benzer haberimiz AB Parlamentosu Tek Kullanımlık Plastik Eşyayı Yasaklama Kararı Aldı
Kaynak: New Food Magazine