Prof.Dr. Aziz EKŞİ’ye Etik Ödülü

Toplumsal Etik Derneğinin geleneksel olarak düzenlediği ‘Meslekte Etik Davranışları Teşvik Ödülleri’ sahiplerine verildi.

Ankara Sanayi Odası Konferans salonunda hafta sonu gerçekleştirilen ödül töreninde konuşan Toplumsal Etik Derneği Başkanı Ahmet Akgün, derneklerinin 2004’te toplumu iyiye yöneltmek ve kötülüklerle mücadele etmek amacıyla kurulduğunu hatırlattı. Akgün, “Uzun vadede; aile-okul ve sosyal çevreyi içine alacak yeni bir yapılandırma ile etik eğitimi ile ‘iyi insan’a kavuşabiliriz” dedi.

Törende daha sonra Prof. Dr. Armağan Coşkun Elçi, Prof. Dr. Aziz Ekşi, CHP Ankara Milletvekili Bülent Kuşoğlu, Prof. Dr. Niyazi Altunya, Prof. Dr. Selçuk Özdemir, Dr. Gamze Dam Gedik, Ankara Sanayi Odası Başkanı Nurettin Özdebir’e ödülleri verildi.


Prof.Dr. Aziz EKŞİ’ye Etik Ödülü
Gıda hilelerinin kanıtlanması ve önlenmesine ilişkin araştırmalarından dolayı  2018 yılı ETİK ÖDÜLÜ’üne layık görülen Aziz Ekşi ” Gıda hilelerinin kanıtlanması ve önlenmesine ilişkin araştırmalarımın fark edilmesinden ve bu dalda 2018 yılı ETİK ÖDÜLÜ’üne layık görülmekten çok mutlu oldum. Çünkü bu dalda çalışanların ödülden çok tehdit aldığı bir gerçektir.TOPLUM ETİK DERNEĞİ’ne bu farklı davranışı için teşekkür ediyorum.Bu aynı zamanda bir görev tanımıdır. Bundan sonra da bu toplumsal/bilimsel görevi yerine getirmeye ve ödülün hakkını vermeye çalışacağım.” dedi.
Hayatını Gıda Bilimi ve Teknolojisine adamış; sektörümüzün değerli bilim insanlarından biri olan ve bir çok meslektaşımıza emeği geçen Sn.Ekşi’yi tebrik eder, başarılarının devamını dileriz


Prof.Dr. Aziz EKŞİ Kimdir?

1947 Ordu Mesudiye’ye bağlı Aşağı Göçe köyü doğumlu Ekşi, köy ve doğa hayranı olarak ilk okul yıllarını bu köyde öğretmenlerinin zoruyla bitirmiş ve Ortaokul öğrenimini Mesudiye’de gerçekleştirmiştir.

Lise Öğrenimini Ankara Kurtuluş’ta gerçekleştiren Ekşi, 1968 yılında Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi’nin Gıda Teknolojisi (şimdiki Gıda Mühendisliği) lisans programını bitirmiş ve aynı bölümde araştırma görevlisi olarak çalışmaya başlamıştır.

1974 yılında, gıda bilimi ve teknolojisi dalında doktora tezini tatmlayan ve 1975 yılında gıda hilelerinin saptanması hakkındaki bir proje ile Alexander von Humboldt bursunu kazanan EKşi, Bu burs kapsamında, 1977-79 yılları arasında Münih Teknik Üniversitesi’nde çalışmıştır.Bu projeden hazırlanan tezle 1979 yılında Ankara Üniversitesi’nde gıda bilimi ve teknolojisi dalında Doçent ünvanına kavuştuktan sonra 1988 yılında yine aynı bölümde Profesör kadrosuna atanmıştır

2014 yılında Ziraat Mühendisleri Odası tarafından “Bilim Ödülü” ve 2015 yılında da Ankara Üniversitesi tarafından “Vefa Ödülü” ile Layık görülmüştür.

Gıda biliminin tüketici ile buluşmasını çok önem veren Ekşi,  bilgi kirliliğinin en yaygın olduğu alanlardan birinin gıda sektörü olduğunu söylemektedir. Doğru bildiklerini “gıda bilimi notları” web sitesinde yazarak tüketicileri bilgilendirmektedir.


Kaynak
gidabiliminotlari.com
Toplumsaletik.org.tr