Ebeveynler: “Sağlıksız Gıda Ambalajlarında Çizgi Film Karakterleri Olmasın!”

Gıda ve çiftçiliği geliştirmek için çok sayıda farklı proje ve kampanya yürütmeyi amaçlayan Sustain derneğinin “Çocuk yemek Kampanyası” kapsamında ebeveynlere anket düzenlendi!

Anker sonuçlarına göre; üreticiler ve ürünleri atan perakendeciler esas suçlular. Hatta Market kanalı bu konuda en büyük suçlulardan biri olarak görülmekte.

Sustain tarafından yürütülen Çocuk Yemek Kampanyası iki alt kategoride de çalışmakta. Bunlar; Şeker için Eylem (actiononsugar.org) ve Tuz için aksiyon(actiononsalt.org.uk). Bu iki kategori ile 521 ürün incelemesi yapılıyor ve ürünlerin %51’i üzerinde çizgi film canlandırmaları içeriyor..

Ebeveynler’İn buna tepkisi ise gereksiz bir şekilde şeker tüketimi, doymuş yağ asidi tüketimi ve gereksiz tuz tüketimini çocuklarda arttırması.


Peki Ebeveynler Ne istiyor?

Anketin sonuçlarına göre , sağlıksız ürünlerde bu tür pazarlama taktiklerinin tamamen yasaklanmasını isteniyor. Şeker Üzerine Eylem, Tuz Üzerine Eylem, Çocuk Yemek Kampanya ve diğer kuruluşlar ise kampanyaları ile bu işin takipçileri…

Sizler de bu kampanyaya destek vermek isterseniz https://www.sustainweb.org/childrensfoodcampaign/ bu adresi takip edebilirsiniz.

Belki ülkemizde de son dönemlerde; gıda mevzuatı ile hassasiyet gösterilmeye çalışılan bu ürün grupları için özel önlemler alınır.

 

Kaynak:
NewFoodMagazine
sustainweb.org