Rusya’dan Gıda Krizindeki Venezuella’ya Et ihracatı..

Rusya, Venezuela’ya bir kısmı sübvansiyon özelliği taşıyacak şekilde et ürünleri ihracatına başlıyor…

Venezuela’nın bir süredir yaşamakta olduğu acil gıda krizine çözüm desteği olarak, Rus Et Sanayicileri ihracat için yetkilendirildi.

Rus Veteriner Örgütü, Rosselkhoznadzor, yaptığı açıklamada, ihracatın Afrika domuz gribi, Kuş gribi ve Şap hastalığından ari bölgelerden gerçekleşeceğini bildirdi.

Rosselkhoznadzor, zaten Rus et sanayicilerinin bu ülkeye ihracat konusunda yakından ilgili olduklarını da vurguladı.

Rusya, 2018 yılında bir önceki yıla göre Venezuela’ya olan gıda ihracatını yüzde 24 artırmıştı. Bu konuda somut bir örnek olarak, Venezuela, Rusya’dan geçen yıl itibarıyla 257 bin ton buğday ithalatı yapmıştı.

Miranda Eyalet Valisi Hector Rodrigues Castro ise Venezuela’nın gıda ithalat sistemini yeniden düzenlemekte olduğunu ve bu çerçevede söz konusu ticaretin bundan böyle yeni ticari ortaklar olan Rusya, Çin ve İran ile yapılacağını bildiriyor.

Son birkaç yıldır gıda krizi ile boğuşan ülkede 3 milyondan fazla Venezuelalı komşu ülkelere göç etmiş durumda. Mevcut nüfusun yüzde 90’ı da et ürünleri dahil temel gıda maddelerini alacak konumda değil.

Bir süredir yaşanmakta olan gıda krizi yurt içi et tüketimini şimdiye kadar görülmemiş bir miktara indirdi. O kadar ki Ulusal Sığır Yetiştiricileri Federasyonunun verdiği rakamlara göre, Venezuela’da kişi başına et tüketimi 1999 yılında yılda 20 kg iken şu anda 7 kg düzeyinde…


Kaynak:İsmail UĞURAL: globalagrifood.blogspot.com/