Sağlıklı ve Doğal Beslenme Arayışında Olanlar için G-BOMBS

Sağlık haberlerini takip ediyorsanız, muhtemelen sizin için iyi olan gıdalar listeleri yağmurunda ıslanmaktasınız.
Her gün kendinize belirli gıdaları yememe telkinlerinde bulunuyorsunuz, garip tv programlarını izleyip kafanızın karışması da gayet normal. Çünkü beslenme programlarınızı Beslenme ve Diyetetik Uzmanları yerine biraz ihtiyarlamış kardiyolog veya onkologdan alıyorsunuz.

Unutmamanız gereken önemli bir liste hazırladık. Onkolog Amca ve Kardiyolog Teyze’yi rafa kaldırın bu listeyi favorilerinize ekleyin. İngilizce isimlerinin baş harfleri kısaltıldığında G-BOMBS olan yiyecek listemiz karşınızda GÜNLÜK BOMBA!’…

G(Green) Yeşillikler

Herkesin her gün yapraklı yeşillik tüketmesi gerekmekte. Çok düşük kalorilive yüklü besin sağlayıcılarıdır. Kalorilerinin çoğu proteinden gelir ve fitokimyasallar, folat ve kalsiyum bakımından zengindir. Sağlıklı görmeyi ve kilo vermeyi teşvik ederler ve kan damarlarınızı koruyabilirler ve diyabet riskinizi düşürürler. Her gün onları yiyin ve yapraklı yeşilliklerinizi maksimum fayda için çiğ olarak tüketmeye gayret edin.


B(Beans) Fasulye

Fasulye bulabileceğiniz en yoğun karbonhidrat kaynaklarından biri olarak kabul edilir ve bunların yavaş sindirimi ve yüksek lif içeriği, kan şekerini dengelemeye ve kolesterol seviyelerini kontrol altında tutmaya yardımcı olurken doygunluk hissi verir. Haftada iki kez fasulye, mercimek veya bezelye tüketmek kolon kanseri riskinizi% 50 azaltabilir ve baklagillerin böbrek, mide, gırtlak  kanserlerine karşı koruduğu da gösterilmiştir.


O(Onion) Soğan

Onion ingilizcede Soğan demek ve bombanın “o” kısmını oluşturuyor ama aynı zamanda yeşil soğan, sarımsak, pırasa, arpacık soğanı ve frenk soğanı da lütfen bu maddede kabul edelim. Bu yiyeceklerin, kanser ve diyabetle mücadeleye yardımcı olmasının yanı sıra, bağışıklık ve kardiyovasküler sisteminize de olumlu etkileri vardır. Örneğin, bu yiyeceklerin çoğunun tüketilmesi, daha düşük prostat ve mide kanseri riski ile bağlantılıdır. Yüksek flavonoid içeriği, antienflamatuar özellikler sağlamanın yanı sıra tümörlerin büyümesini yavaşlatmakta ve hatta engellemektedir.


M(mushrooms) Mantarlar

Düzenli tüketildiğinde Mantarlar, mide, meme ve kolorektal kanser riskinin düşüren gıdalardır. Bir çalışma, günde sadece 10 gram mantar yiyen kadınların (sadece bir mantar) meme kanseri riskinin yüzde 64 oranında daha düşük olduğunu tespit etti; karışıma yeşil çay ekleyerek yüzde 89’a kadar risk düşürüldü! Bu koruyucu etki sağladığına inanılan aromataz inhibitörleridir. Reishi ve maitake’den portobello, white ve cremini’ye kadar uzanan mantarların hepsi çeşitli avantajlar sunar. Sadece agaritin olarak bilinen çiğ mantarlarda bulunan potansiyel kanserojen bir maddeden kaçınmak için mantarları pişirerek tüketin.


B(Berries)  Çilek, Yaban Mersini ve Böğürtlen gibi tanecikli meyveler

Bu listede meyveleri görmemek anlamsız olurdu. Besin maddeleri ve antioksidanlar bakımından zengin, şeker ve kalorisi düşük her meyveyi bu listeye işte bu madde ile dahil edebiliriz. Meyveler, kan basıncını ve enflamasyonu azaltma, tümörlerin çoğalmasını önleme ve DNA hasarını önleme yetenekleri sayesinde kanser ve kardiyovasküler hastalıklardan korunmamızı sağlar. Ayrıca bilişsel gerileme, kanser ve diyabet riskinizi de düşürebilirler.


S (Seed) Tohumlar

Tohumlar, her gün yememiz gereken  başka bir besin grubudur. Bu kategoriye fındık da ekleyebilirsiniz. Bu besinler sağlıklı yağlar ve çok çeşitli mikro besinler içerir. Chia, keten ve kenevir tohumlarının tümü  omega-3 kaynaklarıdır, ayrıca keten tohumlarının kalp hastalıklarına karşı koruduğu bilinmektedir. Kabak çekirdeği ise bol miktarda kalsiyum, demir ve çinko sunarken, susam tohumları E vitamini ve kalsiyum bakımından zengindir.

Organik ve doğal yiyecek arayışında yanlışa gitmek kolay:G-BOMBS olarak adlandırılan bu liste; sağlık arttırıcı yiyecek arıyorsanız size iyi bir rehber.Kaynak

FoodRevolution.org
Food.News