Sahte Zeytinyağ Tespiti için Lazer Diyotlar

Görünüşünde birebir aynı ama kalite bakımından tamamen farklı olan zeytinyağı ayrımını yapmak için lazer diyotların geliştirilmesi üzerine bir çalışma yayımlandı.

Madrid Complutense Üniversitesi (UCM) ve Scintillon Enstitüsü’den araştırmacılar ABD’de sızma veya menşei saklı olarak etiketlenmiş sahte zeytinyağı algılayabilen bir sensör tasarladılar.

New Food Magazine’nin haberine göre araç, kalite açısından büyük  farklılıklar olan görünüşte benzer yağları ayırt edebiliyor. Lazer diyotların kullanımı sayesinde bu mümkün, çünkü sahte yağların yaydığı flüoresan, saf sızma zeytinyağınkinden biraz farklı.Araç, zeytinyağı sektörüne büyük ekonomik kayıplara neden olan bir problemin üstesinden gelmeyi hedefliyor aslında. Zeytinyağının kalitesi ulusal ve uluslararası olarak tanınmaktadır. Bu nedenle, bu kaliteyi korumak ve sektörde sıklıkla testlere tabii tutup hileli ürünleri tespit etmek gerekiyor.

Dolandırıcılık uygulaması genellikle saf sızma zeytinyağına farklı bitki kökenli yağların karıştırılmasıyla oluyor.

Araştırmayı yürütmek için araştırmacılar, süpermarketlerden çeşitli saf sızma zeytinyağ etiketli ürünleri satın aldılar. Tüm alına  ürünlerin ise aynı üretim tarihine sahip olmalarını sağladılar. Bu yüzden sadece bir süper markete girerek alışveriş yapmadılar.

3D Yazıcı ile oluşturulan sensöre 1 ile 17 asitlik derecesine sahip numunelerden belirli periyotlarda konuldu ve çeşitli algoritmalar kullanılarak sızma zeytinyağının ışık saçar özelliği üzerinde analizler yapıldı.

Araştırmacılar, bu tekniğin daha hızlı ve sürekli kullanılabilir olabileceği pratik sistemler üzerine çalışmalara devam etmekteler. Yakındır ki raflarda kendi analizlerimizi yapıp, hangi yağın gerçek olduğunu kendimiz anlayacağız…Kaynak
New Food Magazine